Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pałac Dietrichsteinów w Wodzisławiu: remont poszedł mocno do przodu [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Remont w ciągu ostatnich kilku miesięcy mocno poszedł do przodu. Radio 90 odwiedziło z mikrofonem i kamerą modernizowany Pałac Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim. To dotychczasowa siedziba muzeum miejskiego i Urzędu Stanu Cywilnego. Jakie prace już zostały wykonane?

Rozmawialiśmy z Anną Szweda-Pigułą, rzeczniczką wodzisławskiego magistratu.

Anna Szweda Piguła: Możemy już mówić o obiekcie, który ma swoją finalną konstrukcję, czyli odpowiednią- założoną w projekcie – ilość pięter, zupełnie nową przestrzeń, której wcześniej nie było, czyli dodatkowe piętro na poddaszu. Ma stworzony dach przepięknie górujący nad wodzisławską starówką, ma stolarkę okienną niemal już  w pełni gotową, są bawole oka, przez które można pięknie obserwować rynek i okolice pałacu. Zmieniło się dużo.

Obecnie trwają prace instalacyjne:

Anna Szweda Piguła: Instalacje związane z wodą, kanalizacją, centralnym ogrzewaniem, elektrycznością. Na zewnątrz widać pracowników, pracujących nad tynkami, które też jeszcze nie wszędzie są gotowe. Zatem dzieje się naprawdę dużo, za nami montaż stolarki drzwiowej. Jeszcze oczywiście różnorodne prace wykończeniowe. Kilka miesięcy prac na pewno przed nami, ale postęp widać. Prace powinny się zakończyć na przełomie roku obecnego i przyszłego. Potem będziemy mieli kilka miesięcy na prace takie adaptacyjne do użytkowania. Jeśli tylko sytuacja nam pozwoli, wszystkie możliwości zewnętrzne, chcielibyśmy na wiosnę przyszłego roku uruchomić, otworzyć pałac dla mieszkańców dla gości z zewnątrz tak, aby mogli zobaczyć, jak wygląda to dziedzictwo odnowione i odrestaurowane.

Pałac został wybudowany przez Dietrichsteinów w XVIII wieku. Jest jedną z pierwszych budowli w stylu klasycystycznym w Polsce. Jak się zmienia? Zobaczcie film i zdjęcia:

Zobacz nasz film:

Zobacz nasze zdjęcia:

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj