Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pałac Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim otwiera swoje wnętrza. Zobacz zdjęcia [FOTO]

Facebook Twitter

Po kilku latach remontu, które pochłonęły blisko 19 mln złotych, już jutro (30.07.) i w niedzielę (31.07.) swoje wnętrza otwiera jeden z symboli Wodzisławia Śląskiego- Pałac Dietrichsteinów. Obiekt w tym roku skończył 275 lat, dokładnie 200 lat temu spłonął teraz odbudowany, ma stać nową marką miasta.

To historyczny moment dla Wodzisławia Śląskiego

– mówi prezydent Wodzisławia:

Mieczysław Kieca: Jutro o godzinie 15.00 uruchomiony zostanie zegar na obiekcie i to jest moment, w którym ten obiekt w sposób symboliczny będzie miał właśnie włączone życie poprzez stary zegar, który wrócił na swoje dawne miejsce z hejnałem wodzisławskim. Jest to obiekt, który ma służyć rozwojowi historii regionu, opowiadać o czasach dawnych, ale także bardzo mocno wzmacniać pozyskiwanie informacji o historii tej najbliższej, opowiadać historię wielu rodzin wodzisławskich żyjących na tej ziemi tworzących piękno miasta i całej ziemi wodzisławskiej. Ma być także miejscem inspirującym do kreatywnego myślenia. To centrum nauki Sowa, ale także wystawy i inne aktywności, które w tym pałacu będą się działy. Chciałbym, aby ten pałac był miejscem kreowania nowych projektów nie tylko w sferze kulturalnej, ale w każdej sferze, która będzie rozwijać nasze miasto i nasze ziemie. Miejsce kreowania przyszłości.

Mieczysław Kieca prezydent Wodzisławia Śląskiego

W Pałacu Dietrichsteinów swą siedzibę ma muzeum, na parterze prezentowane są wystawy stałe. Pierwsze piętro zyskało salę reprezentacyjną i koncertową, są też sale wystawiennicze dla wystaw czasowych. Drugie piętro to Centrum Nauki i Techniki Sowa, które ma zostać otwarte we wrześniu. Na poddaszu znalazły się sale warsztatowe. Obiekt doczekał się windy i jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.

To prawdziwa rewolucja

– nie ukrywa Sławomir Kulpa dyrektor wodzisławskiego muzeum:

Sławomir Kulpa: Jesteśmy w momencie historycznym dla miasta, przyszłości dla muzeum. To jest rewolucyjna zmiana, która się dokonała na naszych oczach. To jest wielkie dzieło, które zostało przywrócone. Przywrócony został blask, przede wszystkim ponad 500 m2 mamy więcej, możemy się spotkać na przestrzeni, której nie było. Jesteśmy w abstrakcyjnym miejscu, kiedyś tutaj był strych. Niedawno, cztery lata temu byśmy się spotkali pomiędzy belkami, więźby. To wszystko zostało zmienione.

Sławomir Kulpa dyrektor wodzisławskiego muzeum

Wodzisławski pałac warto odwiedzić nie tylko dla zmodernizowanych wnętrz, ale również dla ciekawych wystaw

– mówi Hanna Blokesz-Bacza menager obiektu:

Hanna Blokesz-Bacza: Na dziś mamy wystawy dotyczących dziejów, historii ziemi wodzisławskiej i tego terenu, który tutaj jest. Mamy ciekawą wystawę Odry Wodzisław z okazji 100-lecia. To wystawa, którą stworzyli kibice i klub piłkarski. To jest wystawa, która pokazuje nie takie bardzo historyczne czasy, ale już dla wielu bardzo emocjonalne i głęboko opowiadające o tym, co fajnego na tej Odrze się działo. Mamy oczywiście taką wystawę, która pokazuje śląską szlachtę, jak wyglądała na terenie Europy. Na sali reprezentacyjnej widać kilkadziesiąt herbów, właścicieli ziemi wodzisławskiej. Oczywiście ten weekend to również takie atrakcje, które zdarzają się niecodziennie, czyli będzie średniowieczna wioska, piękne panie w krynolinach będą pokazywały jaka była moda w czasach dworskich.

Hanna Blokesz-Bacza menager Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim

Warto dodać, że ponad 80 procent środków przeznaczonych na rewitalizację obiektu to środki unijne. Otwarcie Pałacu Dietrichsteinów w sobotę 30 lipca o 15.00. My już byliśmy w środku. Jak wyglądają wnętrza i wystawy, do zobaczenia na zdjęciach poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj