Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Pałac w Baranowicach wypięknieje [FOTO]

Facebook Twitter

Pałac w Żorach-Baranowicach wypięknieje. Po latach starań udało się uzyskać dofinansowanie w wysokości ponad 13 milionów złotych na renowację obiektu.

We wtorek (14.07.) na terenie Zespołu Parkowo-Pałacowego została podpisana umowa pomiędzy władzami Żor a wykonawcą:

Najważniejsze, no to trochę szczęścia, żeby się udało. Ten obiekt nie miał szczęścia do tej pory, już mam nadzieję, że uda nam się to skończyć powinien. Co konkretnie – prace ogólnobudowlane, tu są problemy ze stropami, z dachem, ze wszystkim właściwie. Czeka nas zmiana stropów przemurowanie i przede wszystkim prace konserwatorskie. Żeby móc te prace wykonać, najpierw musimy zabezpieczyć polichromie, zrobić transfer polichromii. To są takie najważniejsze rzeczy tutaj. I odtworzyć wnętrze. Myślę, że dopiero potem jak zrobimy szczegółowe projekty wnętrz i zrobimy to wnętrze, to ten obiekt zyska. Teraz właściwie nie widzimy potencjału.

wymienia Julia Mazur z firmy ARS LONGA, która jest liderem konsorcjum, które będzie odpowiedzialne za renowację pałacu. Na moment, kiedy obiekt znów zacznie służyć mieszkańcom. Czekano w Żorach kilka lat:

To jest budynek, który musi być przeznaczony na cele kulturalne. Chcemy, żeby tutaj było coś na wzór domu pracy twórczej. Będą mogli  tutaj się spotykać lokalni artyści, nasi żorscy, ale będziemy też zapraszać innych z całej  Polski, z innych krajów. Będą tutaj  świetne warunki do pracy artystycznej, ale również będzie to centrum kultury dla dzielnicy Baranowice. Dzielnica Baranowice rozrasta się w szybkim tempie. Szkoły ciągle musimy rozbudowywać nowe,  przedszkole żeśmy wybudowali. Jest tu potrzebny taki ośrodek kultury. Ten pałac będzie pełnił funkcję dzielnicowego ośrodka kultury.

zapowiada Waldemar Socha, prezydent Żor. Renowacja czeka również park położony wokół pałacu:

Park będzie miejscem dla rekreacji dla mieszkańców, teren otwarty, żeby wszyscy mogli tutaj przyjść. Przy takiej pogodzie jak dzisiaj, bardzo dobrze jest wyjść na zewnątrz, a nie tylko siedzieć w murach. Myślę, że do końca roku będziemy mieli komplet dokumentacji potrzebnej  do ogłoszenia przetargu. Na przełomie tego roku i następnego powinien być przetarg, do wiosny powinna ruszyć renowacja parku.

Pałac w Baranowicach pochodzi z 1846 -1847 roku, kiedy wybudował go jako swoją siedzibę ówczesny starosta rybnicki, baron von Durant. Najważniejszym zabytkiem, jaki zachował się z dawnych czasów, są polichromie:

Kiedyś robiliśmy tutaj inwentaryzację i zostało to odnalezione przez byłego kierownika szkoły, nieżyjącego już Franciszka Rozmusa, który również w tym pałacu mieszkał. Był nauczycielem, w jednym skrzydle mieszkali. On pokazał, w którym miejscu te polichromie są. Ponoć na suficie zachowały się też pod kilkukrotnymi warstwami farby herby. Ale na razie trochę zostało to zbadane, co tam jest. Coś tam jest, będzie to sprawdzane. To jest największy obiekt z wszystkich posiadłości ziemskich, które znajdują się na terenie dzisiejszego miasta Żory, nazywane przez ludzi pałacykiem, aczkolwiek jest to siedziba ziemiańska trochę większa nizinne.

– mówi Jan Delowicz z Muzeum Miejskiego w Żorach. Prace zaplanowano do października przyszłego roku, choć jak mówi prezydent miasta Waldemar Socha, trzeba liczyć się z tym, że renowacja może zająć nawet 2 lata. Całość prac na terenie pałacu kosztować będzie ponad 16 milionów złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj