StartW Radiu 90 Wiadomości Wiadomości dnia

Pamiętacie czasy przeszukiwania encyklopedii i poradników?

Czy dziś jeszcze szukamy informacji w encyklopedii, słowniku, drukowanym poradniku? Posłuchaj naszej sondy:

Jakich informacji szukamy w sieci? Bieżące sprawy, sprawdzamy pogodę, szukamy informacji o zdrowiu.

A teraz spoglądamy w przeszłość: Kiedyś to było miejsce do pracy z książką na miejscu, nie można jej było wypożyczyć. Obowiązywała cisza, a wśród osób odwiedzających dominowali studenci. Mowa o czytelni, jaka działa w każdej bibliotece i tak jak wszystko w obecnych czasach musi się zmieniać, by nadążać za potrzebami współczesnego świata– Monika Sokołowska usłyszała w bibliotece w Wodzisławiu Śląskim, gdzie zajrzała z mikrofonem Radia 90.

Każdy woli jednak pracę w zaciszu własnego domu, jest możliwość wypożyczenia książki na zewnątrz, do domu. Jest możliwość wypożyczenia czasopism, aczkolwiek czytelnia ma swoich czytelników, ma grupę stała osób, które przychodzą czytać prasę czy czasopisma (…). Robią sobie notatki we własnych laptopach, już nie kserują materiałów, a robią zdjęcia (…). To jest takie miejsce spotkań towarzyskich, bo to nie jest już miejsce, w którym obowiązuje cisza, można się spotkać, zrobić zadania czy projekty. 

mówi Agnieszka Tatuś, kierownik czytelni w wodzisławskiej bibliotece. W czytelni odbywają się cykliczne spotkania, np. Dyskusyjnego Klubu Książki, co miesiąc są spotkania całych rodzin przy grach planszowych. Ale w czytelni obok książek stoją też komputery:

Rozmawiała Monika Sokołowska.

 

Zostaw komentarz