Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pamiętacie historię starego kredensu z listem z Rydułtów? Co już wiemy o jego autorze?

Facebook Twitter

Pamiętacie stary kredens z listem z 1935 roku? To była historia z Rydułtów, którą opowiedzieliśmy Wam na antenie Radia 90. Autorem listu był wówczas 24-letni Henryk Thomas, syn Augusta, czeladnik stolarski, mieszkający 86 lat temu na ulicy Paderewskiego 11. Dziś to ulica Przerwy-Tetmajera.

Na wykonanym przez siebie kredensie, ołówkiem opisał swoją sytuację bytową, a także sytuację gospodarczą w naszym regionie w tamtych latach. List został odnaleziony i przeczytany przez obecnego właściciela kredensu, w trakcie rozbiórki mebla. I wtedy pojawiła się chęć poznania dalszej historii rydułtowianina, odnalezienia jego potomków, a także ustalenia miejsca pochówku Henryka Thomasa.

„Po nitce do kłębka”

Wstępnie udało się ustalić, że Henryk Thomas, autor wspomnianego listu i wykonawca kredensu, sprzedał swój dom przy ulicy Paderewskiego i wyjechał za granicę, najprawdopodobniej do Anglii, gdzie po latach zmarł. Nie wiadomo wciąż czy założył tam rodzinę, czy ktoś po nim pozostał. Te informacje obecnym właścicielom kredensu przekazała dawna sąsiadka Henryka Thomasa, do której dotarła administratorka rydułtowskiego cmentarza. Bo to tu pierwsze kroki skierowali posiadacze listu, by ustalić najpierw, czy poszukiwany nie został pochowany w swoim rodzinnym mieście. To, że dom przy Paderewskiego 11 został sprzedany, potwierdzili też jego obecni właściciele, którzy skontaktowali się z posiadaczami kredensu po informacji, jaką usłyszeli na naszej antenie. Poszukiwania utknęły trochę w martwym punkcie, wciąż jest jednak nadzieja, że odezwie się ktoś spokrewniony z bohaterem tej historii.

Tutaj adres mailowy, pod którym właściciele kredensu czekają na kontakt od bliskich Henryka Thomasa, który z pewnością w 1935 roku mieszkał w Rydułtowach:

spandelek@wp.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj