Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych. Czas na kolejną odsłonę
Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych - czas na kolejną odsłonę akcji. Co roku panie z rodzin górniczych - matki, żony, córki - dzielą się swoimi historiami. A te są naprawdę niezwykłe!
Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych – podziel się swoją historią
To już kolejna okazja, by pokazać życie mieszkanek Śląska z górnictwem w tle. Ruszyła tegoroczna edycja konkursu „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”. Inicjatywa Moniki Glosowitz, badaczki literatury z Uniwersytetu Śląskiego, na stałe już wpisała się w nasz region. Każdego roku swoimi opowieściami dzielą się kolejne kobiety: chętnie te starsze, ale do udziału w konkursie Monika Glosowitz zachęca też młodsze pokolenie:
Monika Glosowitz: Bardzo jestem ciekawa tego, jak wyglądają opowieści młodych kobiet, młodych żon górników. Oczywiście te panie 60+ też są córkami górników, więc to jest taka opowieść wielopokoleniowa, która układa się często wręcz w sagi rodzinne, ale bardzo zachęcam wszystkie młode panie, młode dziewczyny, młode kobiety do tego, żeby też wzięły udział, bo to też jest dla nich. Warunki pracy się zmieniły, warunki życia, warunki naszej codzienności się zmieniły, tempo życia się zmieniło, więc świetnie byłoby zarejestrować też aktualną codzienność, te teraźniejszość, to, co wydarza się teraz.
Na jakie historie czekają organizatorzy w ramach konkursu?
Monika Glosowitz: Ja sobie o tym myślę dwutorowo. Z jednej strony myślę o opowieściach kobiet, które pracowały w domu, które były żonami górników, często też matkami górników, często też córkami, a nawet wnuczkami górników, bo zdarza nam się, że spotykamy kobiety, które pochodzą z czteropokoleniowych, np. rodzin górniczych. Więc interesują mnie te opowieści o codzienności, o tym rytmie życia w rodzinach górniczych, o tym, jak górnictwo też zdeterminowało codzienność, po prostu. Natomiast ten drugi nurt, ta druga linia narracyjna, to opowieści kobiet, które pracowały w branży górniczej i okazuje się, że jest ich naprawdę sporo, natomiast tych opowieści do tej pory jest niewiele zarejestrowanych.
Historie można spisać lub nagrać w wersji audio. Czas na nadsyłanie prac mija z końcem października. Zgłoszenia na: archiwumwegla@gmail.com.
Czytaj także:
- Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych. Wernisaż wyjątkowej wystawy tuż, tuż
- „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”. Żony, córki, wnuczki górników opowiadają...