Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych. Nabór pań chętnych do snucia opowieści tylko do końca miesiąca

Facebook Twitter

Trwa realizacja kolejnego etap projektu "Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych" - konkursu na pamiętniki kobiet z terenu całego województwa śląskiego. W Czerwionce-Leszczynach czekają na kolejne panie, które chcą się podzielić swoją historią. Nabór uczestniczek trwa tylko do końca miesiąca.

Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych

Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych

Niewiele postaci kobiecych pochodzących z górnośląskich rodzin górniczych znajdziemy w literaturze współczesnej, zarówno tej polskiej, jak i śląskiej. Raptem parę postaci kobiecych można spotkać w industrialnych muzeach powstających w ramach projektów rewitalizacji pogórniczych przestrzeni. Nie ma ich w Izbach Tradycji, zbiorach lokalnych muzeów, archiwach. A przecież wiemy, że istniały i to one trzymały cały ten świat w ryzach, nawet wtedy kiedy wielokrotnie się rozpadał w okresach wojen i kryzysów gospodarczych

– mówi pomysłodawczyni projektu dr Monika Glosowitz, badaczka literatury z Uniwersytetu Śląskiego.

To właśnie z tego powodu w Czerwionce-Leszczynach postanowiono ogłosić konkurs na pamiętniki kobiet z rodzin górniczych województwa śląskiego. Poszukiwane są matki, córki, babcie, partnerki i kobiety, które zajmowały się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu, i te, które również pracowały zawodowo. Tych związanych z górnictwem postacią tam pracującego męża, ale i tych, które swoją pracę zawodową wykonują czy wykonywały właśnie w górnictwie i branżach okołogórniczych.

Do tej pory zorganizowane zostały trzy etapy projektu, w ramach których zostało zebranych 24 pamiętnikarskich narracji, ok. 100 archiwaliów domowych oraz 10 portretów fotograficznych i 15 opowieści mówionych z terenu całego województwa śląskiego.  IV etap projektu adresowany jest do mieszkanek województwa śląskiego pochodzących z rodzin górniczych lub zawodowo związanych z branżą górniczą

Nabór trwa od 31 października 2024 roku.

Prace należy przesyłać na adres: archiwumwegla@gmail.com (w temacie wiadomości należy wpisać „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”) lub Kancelaria Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny, ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Ruch Rozwoju Gminy Czerwionka-Leszczyny.

Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 16 lutego 2025