Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Panowie – to jest temat dla was! Zadbajcie o siebie

Facebook Twitter

"Drogi Panie, wykonaj wreszcie to badanie!" - apelują lekarze. Dzisiaj, 15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. Największymi „sprzymierzeńcami” raka są brak świadomości, odpowiedniej wiedzy, niechęć do wizyty u urologa, niepotrzebny wstyd, a czasem... wszystko razem.

fot. Marek Swoboda

Tymczasem proste badanie u specjalisty, określenie poziomu białka, zwanego PSA, we krwi mogą zasygnalizować, że mamy do czynienia z nowotworem na bardzo wczesnym, w pełni uleczalnym, etapie rozwoju.

Oczywiście wzrost PSA nie oznacza od razu raka stercza, ale obliguje nas do sprawdzenia, co się dzieje. Zapala się „czerwona lampka”

– wyjaśnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Rak stercza znajduje się na trzecim miejscu, jeśli chodzi o zachorowalność na nowotwory u mężczyzn po 50 roku życia. Wykryty we wczesnym stadium jest nowotworem uleczalnym. Objawy, z jakimi pacjenci zgłaszają się do urologa, dotyczą najczęściej przerostu łagodnego, to jest osłabienie strumienia moczu, częstomocz, czy parcia naglące i paradoksalnie wielokrotnie to im ratuje życie. Głównym problemem, jaki widzę w diagnostyce raka prostaty, jest niechęć zgłaszania się pacjentów do urologa, wielokrotnie zbyt późno. Natomiast wykonanie odpowiednio wcześniej badania PSA i poszerzenie diagnostyki o badania obrazowe i biopsję prostaty pozwalają na wykrywanie tego nowotworu we wczesnym etapie.

Jeśli 15 września będzie dobrą okazją, by przełamać bariery, wstyd, niechęć i wybrać się do specjalisty – to będzie ważny krok do przodu w walce z rakiem prostaty

– podsumowuje dr Kupilas.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024