Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Park Jordanowski w Radlinie. Już można z niego korzystać [FOTO]

Facebook Twitter

"Chcieliśmy połączyć miejsce pamięci z rekreacją" - mówi burmistrz Radlina Zbigniew Podleśny o oddanym dziś (24.05.) oficjalnie do użytku Parku Jordanowskim.

Park Jordanowski w Radlinie

Park Jordanowski w Radlinie

Powstał on na 8 hektarach przy ulicy Rydułtowskiej w miejscu, gdzie kiedyś istniał szyb wydobywczy kopalni „Reden”. Podczas II wojny światowej gestapo, wykorzystało szyb do wrzucania tam więźniów. W marcu 1945 roku wydobyto z niego zwłoki 8 osób. Na początku lat 60 szyby, powstał tam park z pomnikiem ofiar szybu „Reden”. Od teraz jest tam Park Jordanowski:

W parku powstały ścieżki, oświetlenie, nowe zieleńce, zielony labirynt, tor dla rolkarzy oraz widownia na skarpie, bo mają tam się odbywać imprezy plenerowe oraz wydarzenia sportowo-rekreacyjne. Mówi burmistrz Radlina Zbigniew Podleśny:

Zbigniew Podleśny: Cieszę się, że mieszkańcy dobrze przyjęli połączenie tych dwóch funkcji, bo to wymaga jednak trochę przełamania schematów, czyli połączenia funkcji, miejsca pamięci, wychowania też takiego obywatelskiego, z rekreacją, która dzieje się na boisku czy przy torze rolkowym. Dla nas te dwie funkcje się uzupełniają. W naszym myśleniu pamięć czy dbałość o miejsce pamięci wyraża się także w obecności, w otoczeniu tego miejsca pamięci, w obecności osób żywych. Wtedy z pamięci rodzi się świadomość, świadomość też historyczna, obywatelska. Mamy nadzieję, że to uzyskamy w tym miejscu.

Inwestycja pochłonęła 11,54 mln złotych, z czego 9 mln to dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj