Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Park kulturowy na terenach po KWK Anna? W Pszowie mają pomysł na szyb „Chrobry I”

Facebook Twitter

To jedna z propozycji na zagospodarowanie tego obszaru. O przyszłości miejsca ważnego dla mieszkańców Pszowa dyskutowano w czasie posiedzenia łączonych komisji Rady Miasta, w którym udział wzięli również przedstawiciele kilku działających tam organizacji pozarządowych.

To kontynuacja działań: w tej chwili w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim złożony jest już projekt odrestaurowania budynku łaźni i maszynowni, w której stoi maszyna wyciągowa Szybu Jan. Ma tu powstać biblioteka i wieża widokowa. Mówi zastępca burmistrza Pszowa:

Piotr Kowol: Teraz to zainteresowanie przenosimy nieco bardziej w głąb kopalni, czyli w rejon obiektu zabytkowego, jakim jest budynek szybu „Chrobry I”. Wokół tego obiektu chcemy stworzyć kolejny teren, który będzie służył mieszkańcom, a potem połączyć oba te tereny, bo tam jest teren zielony, który pozwoli na to, aby mieszkaniec Pszowa, czy turysta, ciekawie spędził czas. Będzie możliwość pójścia na spacer z dziećmi, ten teren ma służyć mieszkańcom – rekreacja, kultura, może nauka.

Teren ma pełnić funkcję parku kulturowego, choć nazwa ta traktowana jest tu raczej roboczo:

Piotr Kowol: Park kulturowy w celu zachowania odrębności tych zabytków. (…) Chcemy ten cały teren zachować, aby pokazać jego wyjątkowość, jego odrębność od terenów przemysłowych, które są wokół nas. Jeśli ktoś wejdzie na ten teren, to widzi, że wokół są obiekty stworzone jedną ręką, tworzą całość. On musi w całości zostać zachowany. (…)

Wokół szybu „Chrobry I” mogłyby powstać błonia:

Piotr Kowol: Jednym z pomysłów to to, aby wokół szybu powstały takie miejskie błonia. Teren zielony, gdzie niekoniecznie będzie dużo betonu. Można rozłożyć kocyk, przyjechać rowerem, pobawić się.

Pierwszy etap zagospodarowania terenu po kopalni „Anna” w Pszowie pochłonie 8 milionów złotych. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ogłoszony zostanie przetarg, by wyłonić wykonawcę, a prace mają ruszyć jeszcze w tym roku. Na kolejny etap modernizacji miasto będzie szukać środków zewnętrznych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022