Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Park o industrialnym charakterze z miejscem na wystawy, konferencje, może nawet koncerty!

Facebook Twitter

To ma powstać na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. Pierwsze prace - za ponad 4 miliony złotych - już trwają, kolejny projekt jest w przygotowaniu. To, że miejsce jest ciekawe, nie trzeba nikogo przekonywać. Posłuchaj co mówili goście programu "Czas na Twoją Miejscowość".

Do Niewiadomia przyjeżdżają wycieczki, na święto zabytków techniki – Industradię co roku przychodzą tłumy zainteresowanych historią regionu:

– usłyszała Małgorzata Kmieciak w 2012 roku podczas Industriady. W 2013 do kopalni „Ignacy” zorganizowano wycieczkę z przewodnikiem, na której pobity został rekord frekwencji, w akcji „Przewodnik czeka” wzięło udział ponad 200 osób. Tak było, jak będzie? Ewa Mackiewicz została zaproszona do pracy przy projekcie rewitalizacji kopalni „Ignacy” przez Urząd Miasta w Rybniku, losem samej kopalni interesuje się od 15 lat. Działała w Stowarzyszeniu Zabytkowej Kopalni Ignacy:

Ewa Mackiewicz przypomina, że kopalnia „Ignacy” jest punktem na Szlaku Zabytków Techniki na Śląsku:

Na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu trwają prace budowlane. Rybnik jest w trakcie realizacji unijnego projektu, polegającego na zagospodarowaniu budynku stolarni i maszynowni oraz terenów przyległych kopalni „Ignacy”. Wartość całkowita projektu to ponad 4 miliony złotych. Wojciech Student, pełnomocnik prezydenta Rybnika ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej przyznaje, że zabytkowa kopalnia jest dla niego szczególnym miejscem:

Park tematyczny o industrialnym charakterze zarządzany będzie przez rybnickie muzeum. To najbliższa przyszłość kopani „Ignacy”.

Wojciech Student, pełnomocnik prezydenta Rybnika, mówi o kolejnym projekcie, który powstaje obecnie w Urzędzie Miasta:

Jak wykorzystać taki obiekt jak kopalnia Ignacy? Dobre przykłady są w pobliskiej Ostrawie.

Wojciech Student, pełnomocnik prezydenta Rybnika, przyznaje, że nowoczesne muzea są miejscami, w których nie tylko wiszą eksponaty, ale wszystkiego można dotykać:

Rozmawiała Małgorzata Kmieciak. Teraz jeszcze trochę historii. Powstała w 1792 roku z inicjatywy pruskiego ministra prowincji śląskiej Karla Georga von Hoyma. Kopania „Ignacy”, dawniej Hoym, dziś jest zabytkiem, mocno zniszczonym, ale rozpoczęte tam prace mają ocalić to, co jeszcze w Niewiadomiu zostało. W tej kopalni przez lata pracował Leon Hnida:

Przypomnijmy: w Niewiadomiu są dwie maszyny parowe: pierwsza z 1900 roku obsługująca szyb Głowacki, druga z 1920 roku przy szybie Kościuszko. Trzecia maszyna parowa pochodząca z naszego regionu stoi w Bochni. Skąd się tam wzięła?  Opowiedział nam o tym Andrzej Adamczyk, który 23 lata przepracował na kopalni „Ignacy” w Rybniku-Niewiadomiu, teraz pisze książki poświęcone historii kopalń w regionie. Pierwsza jego książka o kopalni „Ignacy” pojawiła się w 2011 roku, w przyszłym miesiącu wydana zostanie kolejna o kopalni Rydułtowy-Anna w czasach powojennych. Największa ciekawostka odkryta przez Andrzeja Adamczyka? Posłuchajcie:

Stowarzyszenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku działa od 1999 roku, dba o to co zostało z kopalnianego majątku w Niewiadomiu. Największym sukcesem jest wyremontowanie wieży ciśnień i zrobienie z niej w 2007 roku wieży widokowej. Jak na dłoni stamtąd widać, że mieszkamy w regionie górniczym:

– mówi Alojzy Szwachuła, przewodniczący Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Na razie teren kopalni jest wyłączony z ruchu turystycznego, bo trwa tam remont, miejsce ma być znów oddane do użytku w czerwcu:

– zapowiada Wojciech Student, pełnomocnik prezydenta Rybnika ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej.  Zabytkowa kopalnia „Ignacy” ma być centrum turystycznym, z salami muzealnymi, ma tam działać także dom kultury w Niewiadomiu. Obecnie remontowane budynki będą zarządzane przez muzeum:

O tej nadziei na uratowanie zabytkowego miejsca mówią wszyscy nasi rozmówcy:

Do zobaczenia w kopalni Ignacy w Niewiadomiu. Efekt trwających tam prac sprawdzimy już w czerwcu! Więcej informacji z Rybnika znajdziesz TUTAJ.

znak-centrowany-kolor

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj