Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pasieka miejska w Żorach. W tym tygodniu zebrano kolejny miód

Facebook Twitter

Pamiętacie, że Żory mają miejską pasiekę? W ubiegłym roku, latem ule stanęły ma terenach zielonych przy dawnym przedszkolu przy ul. Powstańców, obecnie użytkowanym przez Stowarzyszenie Artystyczne Żory, które prowadzi tam szkołę muzyczną. W Radiu 90 sprawdzaliśmy jak się mają pszczoły w wielkim mieście. W tym tygodniu zebrano drugą porcję miodu.

facebook.com/mok.kultura.zory

Opiekunem pszczół jest Aleksander Sładczyk z żorskiego Koła Pszczelarskiego, który w tym tygodniu zebrał kolejną porcję miodu. Małgorzata Kmiecika w programie popołudniowym w Radiu 90 w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach dopytywała o miód od żorskich pszczół, rozmawiała z Elżbietą Koczar:

Radio 90: Ile miodu już zjedliście?
Jeszcze nie zjedliśmy, trochę rozdaliśmy, jesteśmy po dwóch zbiorach, bo w maju był pierwszy zbiór miodu- był to miód wielokwiatowy,  a teraz udało nam się zebrać miód lipowo- spadziowy,. Za każdym razem udało się zebrać 25 litrów miodu.
Radio 90: To dużo? Mało?
Pszczelarz mówi, że mało.
Radio 90: Kosztowała pani tego miodu?
Jest przepyszny!!! Jesteśmy wielkimi fanami tego miodu. Bardzo się cieszymy, bo to są takie fajne emocje, ten pierwszy zbiór, to była taka radość gdy pszczelarz przyniósł nam te miody, graficzka zrobiła piękne naklejki na miody i cieszymy się cała tą akcją.
Radio 90: A co może zrobić słuchacz Radia 90, który chciałby skosztować tego miodu?
Ooooo, np. wysłać do Radia 90 zdjęcia swojego ogrodu, w którym są rośliny miododajne, redakcja prześle te zdjęcia do nas i my wybierzemy najpiękniejszy ogród i zdecydujemy do kogo trafi nasz miód.

fot. MOHA Studio/ facebook.com/mok.kultura.zory

Przy okazji wracają apele o to, aby przy domach sadzić rośliny miododajne:

Jak mówi nasz pszczelarz, Aleksander Sładczyk z żorskiego Koła Pszczelarzy, w Żorach i na całym Śląsku jest tzw. przepszczelenie, czyli mamy za dużo pszczół na Śląsku, a za mało roślin. Nasza pasieka prowadzi działania edukacyjne, promujące to, by mieszkańcy regionu, sadzili rośliny miododajne w swoich ogrodach. Zioła to tymianek, szałwia, melisa, lubszczyk. Krzewy z kolei to maliny, jeżyny, berberysy, śnieguliczka. Drzewa to wierzby, klony- poza srebrzystym, wszystkie drzewa owocowe, lipy, kasztanowiec zwyczajny. Ale jeszcze chciałam podkreślić, że jeśli będziecie kupowali rośliny miododajne, to kupujmy takie, które kwitną w sierpniu, we wrześniu, w październiku. Pszczoły przez to, że nie mają pożytków, w sierpniu już zaczynają być głodne i trzeba je dokarmiać. Pięknie kwitną późno astry, winobluszcz, piękna jeżówka, wrzosy, lawenda.

Jeśli macie takie pachnące rośliny u siebie, zróbcie zdjęcia ogrodu i prześlijcie przez formularz kontaktu DAJ ZNAĆ na www.radio90.pl

– apelowaliśmy w Radiu 90. Za ogród, raj dla pszczół, Elżbieta Koczar z żorskiego MOK-u obiecała słuchaczom Radia 90 słoiczek miodu z pasieki BEE BEE. Wybrane zdjęcia zobaczycie jeszcze dziś w galerii na radio90.pl. Trafiły też do żorskiej pasieki, będziemy informować, do kogo trafi miód.

Zachęcamy do sadzenia roślin miododajnych!

Miejski Ośrodek Kultury w Żorach zbiera Przyjaciół Żorskiej Pasieki, taki tytuł może zdobyć każdy, kto na terenie swojej firmy czy ogrodu posadzi rośliny miododajne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj