Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Patron pielgrzymów na znaczku pocztowym

Facebook Twitter

W niedzielę, 25 lipca br., Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek obiegowy emisji „Rok św. Jakuba Apostoła”, który w nakładzie miliona egzemplarzy, trafił do placówek pocztowych w całym kraju w dniu święta liturgicznego patrona pielgrzymów.

fot. mat. prasowe

Autorka projektu, artystka plastyk Marzanna Dąbrowska, przedstawiła na znaczku kobietę z plecakiem, do którego przymocowana została muszla św. Jakuba – symbol wszystkich pielgrzymujących do Santiago de Compostela.

Camino, czyli pielgrzymka do grobu Świętego, to niezwykła droga, istniejąca od ponad 1000 lat. Można na niej wspaniale doświadczyć, że na tej ziemi jesteśmy tylko pielgrzymami i raz rozpoczętej drogi nigdy nie kończymy. Poczta Polska wydając taki znaczek obiegowy wskazuje, że życie uczy nas pokory, wytrwałości i otwarcia na drugiego człowieka. Dokładnie tak samo jak Camino, bo życie jest drogą. Więc mówimy Buen Camino

– powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Oprócz znaczka Poczta Polska wydała kopertę FDC (pierwszego dnia obiegu), na której przedstawiono figurę świętego Jakuba Apostoła z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku (XV wiek) oraz mapę Europy z wybranymi szlakami pielgrzymek do Santiago de Compostela. Przy powstawaniu tej emisji Poczta Polska ściśle i owocnie współpracowała z aktywnymi ośrodkami Camino w Polsce: Domem Zakonnym Braci Mniejszych Kapucynów w Gdańsku, Archidiecezją Gdańską oraz kościołem Św. Jakuba Apostoła i zakonem oo. Dominikanów w Sandomierzu.

Święty Jakub Większy był jednym z 12 apostołów Jezusa Chrystusa. Poniósł męczeńską śmierć w Jerozolimie, a jego szczątki prawdopodobnie trafiły w VII wieku do Hiszpanii. Uznawany jest za patrona, m.in.: pielgrzymów, rybaków i aptekarzy. Od ponad 1000 lat postać Jakuba Apostoła przyciąga do Santiago de Compostela, w hiszpańskiej Galicji, rzesze wiernych, którzy pielgrzymują do katedry, w której prawdopodobnie znajdują się relikwie bohatera najnowszego znaczka Poczty Polskiej. Szlak tej wyjątkowej podróży religijnej, zwany Drogą świętego Jakuba, nie ma jednej trasy, a pielgrzymi mogą dotrzeć do celu jednym z wielu traktów. W Kościele zachodnim święty Jakub jest patronem, m.in.: Hiszpanii i Portugalii oraz walk z islamem.

O znaczku:autorka projektu: Marzanna Dąbrowska
liczba znaczków: 1
wartość: 4,10 zł
nakład: 1 000 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 25,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 25 lipca 2021 r.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj