Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Paweł Macha w Radiu 90: „Mamy węgla po sufit we wszystkich miejskich jednostkach. Kupiliśmy go w styczniu”

Facebook Twitter

Burmistrz Kuźni Raciborskiej nie narzeka, kupił węgiel w styczniu i zabezpieczył wszystkie miejskie jednostki. "Mamy węgla po sufit we wszystkich miejskich jednostkach" - przyznał w porannej rozmowie w Radio 90 burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha. Opał kupiono dzięki programowi współpracy z Instytutem Badania Węgla z Zabrza.

Była to wchodząca wówczas na rynek tzw. „Karolinka”:

Paweł Macha: Węgiel, który ma dodatki różnych ekologicznych rzeczy i ma być wyjątkowo czysty. Wtedy ten węgiel był niepopularny, kopalnie szukały zbytów, namawiały samorządy do współpracy właśnie w ramach podtrzymania tej koniunktury na węgiel.

Radio 90: Pan go kupił. Nos kapitana żeglugi nie zawiódł.

Paweł Macha: No nie zawiódł. Chyba tylko cztery samorządy w Polsce zrobiły to samo co ja. Zabezpieczyliśmy się umową na dostawę węgla i cieszymy się, że wszystkie moje jednostki mają węgla po sufit, nie tylko na parę miesięcy. Ciepłownia też ma pełny skład węgla. W Kuźni Raciborskiej będzie ciepło.

Poranny gość Radia 90 nie ma wątpliwości że samorządy powinny pomóc w dystrybucji węgla dla mieszkańców, czego chce rząd:

Paweł Macha: Widać różnicę cen w kopalni i różnicę cen na składach węglowych, więc te duże dysproporcje pewnie bolą i dlatego próbują poprosić samorządy o współpracę po to, żeby nie było tej strasznej spekulacji na węglu, a ona niestety jest.

Radio 90: Pan sobie wyobraża, że to wójt, burmistrz czy prezydent będą zarządzali?

Paweł Macha: Tak. Nie jesteśmy do tego powołani, ale fizycznie możemy to zrobić. Nie takie rzczy się robi w kryzysie. Był covid, trzeba było dostarczyć jedzenie czy maseczki. Jak trzeba będzie dostarczyć węgiel- spróbujemy. Są osoby, które naprawdę tego węgla nie mają.

Paweł Macha burmistrz Kuźni Raciborskiej

Jeżeli będzie brakowało opału pójdziemy do lasu po drzewo- nie ukrywa burmistrz Macha:

Paweł Macha: Wycinamy jakieś zeschłe drzewa czy coś jeszcze innego. Drzewo było rozliczane w kontrakcie na usunięcie takiego drewnianego trupa. Na dziś ja po prostu zbieram ten materiał i jak ktoś będzie w rzeczywistej potrzebie, to trochę tego materiału trzeba będzie mu do piwnicy wrzucić.

Radio 90: Położenie Kuźni Raciborskiej, tego drzewa jest sporo i ta polityka w tę stronę też idzie?

Paweł Macha: No wie Pan, czasy weryfikują. Jak naprawdę przyciśnie, to na pewno piły wszystkich OSP są naostrzone- będziemy ciąć, rębać.

Radio 90: Nadleśnictwo jak się na to zapatruje?

Paweł Macha: Jeszcze im o tym nie mówiłem.

Cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z burmistrzem Pawłem Machą do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023