Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Pawłowice: Głośny protest mieszkańców przed Urzędem Gminy [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Okrzyki i wycie syreny – tak wyglądał początek wczorajszej (23.04.) sesji Rady Gminy w Pawłowicach. Radni zebrali się w sali sesyjnej, a kilkudziesięciu mieszkańców skandowało przed urzędem. To kolejna odsłona sporu o tereny zlokalizowane przy obwodnicy gminy.

Należą do Skarbu Państwa, a zarządza nimi Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Mieszkańcy obawiają się, że w strefie mogą zostać zlokalizowane przedsiębiorstwa, które szkodliwie będą oddziaływać na środowisko. Wśród części pawłowiczan krążą informacje, jakoby miała tutaj powstać spalarnia. – Nie wiemy, co gmina nam tu szykuje – mówią zbulwersowani.

– Nie ma żadnych obwarowań. Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania można wybudować dosłownie wszystko – dodaje Robert Gruca, mieszkaniec Pawłowic.

– Nie można mówić o tym, że powstanie tutaj każdy rodzaj działalności. Już w ubiegłym roku zmieniony został plan zagospodarowania przestrzennego tej okolicy, zostały wprowadzone zapisy zaostrzające prowadzenie działalności na tym terenie – zastrzega Beata Cyganek rzeczniczka prasowa gminy Pawłowice.

Przed świętami w Pawłowicach gościła wiceprezes Katowickiej Strefy, spotkała się z władzami gminy. – Jak nas zapewniła, priorytetem jest wybór firm, które jak najmniej mogą przeszkadzać okolicznym mieszkańcom – dodaje Cyganek.

Mieszkańcy złożyli projekt uchwały, zobowiązujący wójta do wyłączenia spornego terenu z granic Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jednak podczas wczorajszej sesji radni 11 głosami ‚przeciw’, dwoma ‚za’ i dwoma wstrzymującymi się, opowiedzieli się przeciwko temu projektowi.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj