Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pawłowice na razie nie będą wyłączać nocnego oświetlenia ulic

Facebook Twitter

W Pawłowicach nie będzie na razie ograniczeń w nocnym oświetleniu ulic. Gminie udało się jeszcze w zeszłym roku zakupić energię elektryczną po bardzo korzystnych jak na dzisiejsze warunki cenach.

Fot. pawlowice.pl

Rozważana jest jednak redukcja oświetlenia budynków należących do samorządów czy lamp wokół jednostek oświatowych. W tym roku zakończyła się wymiana oświetlenia ulicznego, pozwoli ograniczyć o około 70% zużycie energii na obwodach objętych modernizacją, jednak przy wzroście cen budżet tego nie odczuje.

Nowoczesne sterowanie systemem oświetlenia pozwala również zredukować moc pomiędzy godziną 23:00 a 4:00 rano. W gminie nie podjęto decyzji o wyłączaniu lamp ulicznych w porze nocnej, ale nie wiadomo, czy samorząd nie zostanie zmuszony do podjęcia takich działań.

W 2021 r. grupowy zakup energii elektrycznej dla gminy na potrzeby oświetlenia ulicznego i obiektów zarządzanych przez gminę Pawłowice był realizowany na podstawie umowy zawartej na lata 2020-2021. Koszt 1 MWh wynosił 315 zł netto. Pod koniec 2021 roku gmina podpisała kolejną umowę na lata 2022-2023, w ramach której koszt 1 MWh wynosi 527 zł netto. Choć w momencie podpisywania umowy wzrost ceny był już wyraźny, to i tak gmina Pawłowice może mówić o dużym szczęściu, bo w roku bieżącym ceny są aż pięciokrotnie wyższe! Jeżeli dostawca wybrany przez gminę Pawłowice w ubiegłorocznym przetargu nie wypowie umowy, horrendalny wzrost cen nie powinien być aż tak bolesny, a przynajmniej nie w tym roku.

Nie znaczy to jednak, że gmina jest zwolniona z obowiązku oszczędzania energii. Choć brak jeszcze konkretnych przepisów i rozporządzeń, na horyzoncie majaczy obowiązek wykazania przez gminę ograniczenia zużycia energii o 10%.

Z początkiem 2022 roku zakończył się duży, dwuetapowy projekt wymiany oświetlenia ulicznego na nowe ledowe za ponad 4 mln zł (ponad 3 mln gmina pozyskała z funduszy unijnych). Dzięki inwestycji wymieniono aż 2059 opraw, co oznacza, że całe oświetlenie gminne jest energooszczędne. Inwestycja pozwoliła ograniczyć o około 70% zużycie energii na obwodach oświetleniowych objętych modernizacją, jednak przy wzroście cen trudno mówić o realnych oszczędnościach. Nowoczesne sterowanie systemem oświetlenia pozwala również zredukować moc pomiędzy godziną 23:00 a 4:00 rano. W gminie nie podjęto decyzji o wyłączaniu lamp ulicznych w porze nocnej, ale nie wiadomo, czy samorząd nie zostanie zmuszony do podjęcia takich działań.

O szukaniu oszczędności wójt rozmawiał z dyrektorami jednostek gminnych oraz dyrektorami szkół i przedszkoli. Temat ten pojawił się również na spotkaniu z sołtysami. Na razie zdecydowano o przeanalizowaniu możliwości wyłączenia niektórych lamp np. doświetlających budynki użyteczności publicznej czy teren wokół placówek edukacyjnych. Do dyrektorów jednostek organizacyjnych został wysłany mail z prośbą o przemyślenie do końca września konkretnych rozwiązań, które przy jak najmniejszej uciążliwości dla mieszkańców będą najbardziej energooszczędne.

Szacuje się, że w związku z wdrażanymi przez gminę działaniami zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie sukcesywnie się zmniejszać, jednak rosnące ceny nie zahamują wzrostu kosztów ponoszonych na zakup energii.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj