Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pawłowice: Ruszył nabór na wymianę azbestu na dachach. Można zdobyć dotację

Facebook Twitter

Będzie można zdobyć dofinansowanie na utylizację starego, azbestowego pokrycia dachowego. Dotacja może być również na nowy dach. Wczoraj (1.02.) ruszył nabór wniosków w Pawłowicach.

fot. pixabay

Inwentaryzacja sprzed kilku lat pokazała, że w gminie pozostało jeszcze około 700 ton azbestu do utylizacji

Choć jest jeszcze 10 lat, aby usunąć eternit z dachów, to gminy od dłuższego czasu starają się o tym obowiązku przypominać, a co ważniejsze wspierają mieszkańców. Tak jesienią było w Pszowie, tak jest teraz w Pawłowicach. Można zdobyć fundusze na demontaż rakotwórczego materiału z dachu i zastąpienie go nowym pokryciem. Mówi kierownik referatu ochrony środowiska i rolnictwa:

Wojciech Bazgier: Mamy trzy progi. Jeden, kiedy ktoś ma już gdzieś składowany azbest, bo zdjął go z dachu, może dostać dotację w przeliczeniu do jednej tony azbestu, maksymalnie 1000 złotych. Jeżeli ktoś ma ten azbest na dachu, będzie budynek rozbierał, nie będzie już w miejsce dachu robił nic nowego, wtedy może do tego doliczyć demontaż, potem transport i utylizację, wartość dotacji na tonę usuniętego azbestu rośnie do 3000 złotych.

Trzecią, najwyższą możliwością dofinansowania jest możliwość otrzymania wsparcia w wysokości do 6 tysięcy złotych za tonę usuniętego azbestu, to w przypadku, kiedy decydujemy się na wymianę całego pokrycia dachowego i zastąpienie go innym materiałem:

Wojciech Bazgier: Koszty kwalifikowalne to demontaż tego azbestu, transport i utylizacja oraz w zamian za usunięty azbest można zakupić nowe pokrycie dachowe, łącznie z usługą tego pokrycia. Wiadomo, że wśród kosztów kwalifikowalnych w tym zakresie nie ma zakupu rynien, czy wymiany elementów nośnych dachu. Już w poprzednim roku realizowaliśmy wnioski, ta kwota 6000 złotych za tonę azbestu jest średnią kwotą, w większości te kwoty wypłacane pokrywały tę kwotę 100% netto.

Wnioski na wymianę pokrycia dachu są przyjmowane do końca lutego

Więcej o tym dofinansowaniu w sobotnim (5.02.) programie Eko Patrol Radia 90. W imieniu Jana Baczy zapraszamy po godz. 7.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023