Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pawłowice w rocznicę Marszu Śmierci

Facebook Twitter

Pawłowice w rocznicę tragicznych wydarzeń z 1945 roku. 76 lat temu przez wiele miejscowości w regionie przeszedł Marsz Śmierci. Była to ewakuacja więźniów z KL Auschwitz-Birkenau, wielu z nich nie przeżyło trudów styczniowej wędrówki. Ich mogiły są na cmentarzach w regionie.

fot.www.pawlowice.pl

Dzisiaj (22.01.) wójt gminy Pawłowice Franciszek Dziendziel złożył kwiaty na mogile upamiętniającej śmierć więźniów obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau, która znajduje się na cmentarzu przy kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach. W ten sposób został oddany hołd pamięci 19 więźniów, których ciała wyciągnięto z transportu kolejowego podczas tzw. Marszu Śmierci. Wraz z wójtem kwiaty i znicze złożyła delegacja Starostwa Powiatowego w Pszczynie, którą reprezentował Damian Ciszewski – wicestarosta pszczyński oraz Grzegorz Nogły – członek zarządu.

fot.www.pawlowice.pl

Co roku w styczniu upamiętniamy wydarzenia z 1945 r., wówczas zorganizowana została ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau w kierunku Wodzisławia Śląskiego. Stamtąd więźniowie mieli być transportowani w głąb Rzeszy, gdzie docelowo wykorzystywani mieli być jako darmowa siła robocza na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.

fot.www.pawlowice.pl

Tegoroczne uroczystości upamiętniające ofiary tzw. Marszu Śmierci były inne niż dotychczas i ze względu na obowiązujące liczne obostrzenia ograniczyły się do złożenia kwiatów tylko przy udziale delegacji samorządowych. Mieszkańcy gminy nie uczestniczyli również w Marszu Pamięci, który od kilku lat organizowany był przez członków oddziału PTTK Radlin. Jego uczestnicy co roku szli szlakiem z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego, zawsze odwiedzając gminę Pawłowice. Do marszu zawsze włączali się również pawłowiccy samorządowcy, uczniowie, sołtysi, harcerze, wspólnie odprowadzając uczestników marszu do pomnika znajdującego się w Bziu, gdzie na uczestników marszu czekali przedstawiciele miasta Jastrzębie–Zdrój.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 marca 2021