Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pawłowice zaoszczędzą na prądzie

Facebook Twitter

 Inwestycje w nowe energooszczędne oprawy oświetleniowe LED oraz budowa instalacji fotowoltaicznych pozwolą na zmniejszenie wydatków na własne potrzeby elektryczne.

www.pawlowice.pl

Instalacje fotowoltaiczne zamontowano m.in. na szkole w Pielgrzymowicach, przy Gminnym Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji, Gminnym Ośrodku Sportu czy Urzędzie Gminy, jednostki same zapewniają sobie część potrzebnej energii elektrycznej. Oszczędności będą jeszcze większe, bo w planach jest budowa następnych instalacji dla szkół i gminnych placówek: w Szkole Podstawowej nr 2, Osiedlowym Domu Kultury, Centrum Kultury i w Zespole Szkół Ogólnokształcących.

Energooszczędne jest również nowo budowane oświetlenie dróg wyposażone w lampy LED, które dodatkowo gwarantują zmniejszenie zużycia prądu również w godzinach późnonocnych. Początkiem grudnia zakończyła się budowa tego typu oświetlenia w Jarząbkowicach przy ul. Wiejskiej, gdzie stanęło sześć latarni. Podobnie w Pielgrzymowicach, gdzie na bocznym odcinku ul. Cieszyńskiej stanęło 8 słupów z oprawami typu LED.

Gmina będzie kontynuowała wymianę oświetlenia ulicznego w 2020 r. w związku z pozyskaniem na ten cel ok. 2 mln zł. z funduszy europejskich. W sumie wymienionych zostanie ok. 1020 opraw, dzięki czemu zużycie energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia dróg zmniejszy się o połowę.

Dodatkowo, w wyniku przetargu, gmina Pawłowice uzyskała niższą niż w ubiegłym roku cenę za prąd, która w 2020 r. wyniesie 315 zł za MWh. Umowa podpisana z PGE Skarżysko- Kamienna obowiązywać będzie 2 lata, czyli do końca 2022 r. Aktualnie obowiązująca taryfa w gminie Pawłowice wynosi 358 zł za MWh energii elektrycznej i w skali roku jest to wydatek ok. 2 mln zł z budżetu gminy. Jednak w roku bieżącym, w wyniku nowelizacji ustawy, cena prądu dla jednostek samorządu terytorialnego została zamrożona na poziomie stawek z czerwca 2018 r. Oznacza to, że gmina Pawłowice za rok 2019 r. otrzyma rekompensatę w wysokości ok. 868 tys. zł.

Dzięki rozwojowi fotowoltaiki, nowoczesnego oświetlenia i korzystne umowy na dostarczenie energii gminne rachunki za prąd w kolejnych latach powinny utrzymać się na dotychczasowym poziomie, mimo planowanych ogólnokrajowych podwyżek cen energii.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022