Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pet Patrol ma kłopoty finansowe. Słuchaczka Radia 90 prosi o pomoc

Facebook Twitter

"Właśnie przeczytałam o finansowych kłopotach fundacji Pet Patrol z Rybnika. Chciałam bardzo prosić o nagłośnienie problemu, by pomóc zwierzętom, które niestety nigdy nie poskarżą się na swój los"- pisze do Radia 90 Basia.

Pet Patrol to jedna z lokalnych organizacji, do których trafiają porzucone psy czy koty. Już w październiku informowaliśmy, że fundacji brakuje karmy i pieniędzy na leczenie zwierząt. O złej sytuacji w Radiu 90 mówiła Izabela Kozieł z Pet Patrolu:

Izabela Kozieł: musieliśmy zaprzestać przyjmowania nowych zwierząt tak, żeby te, które obecnie mamy pod opieką były zabezpieczone. Ceny karm poszły do góry, leki, benzyna. My dużo jeździmy, jesteśmy często w terenie, to pokrywamy z naszej kieszeni, wzrost tych cen też rzutuje na nasze możliwości.

Pet Patrol z Rybnika prosi o wsparcie materialne

Każdy może pomóc nawet drobnym gestem. Liczy się każda złotówka i każda ilość jedzenia- apeluje działaczka.

Izabela Kozieł: Najbardziej w tej chwili bylibyśmy wdzięczni oczywiście z darowizn na leczenie. Na równi potrzebna jest dobra karm a, karma dobrej jakości. Tutaj nie chodzi o ilość, wystarczy jedna puszka, wystarczy każdy gest. Jeżeli dużo osób by się zmobilizowała właśnie z taką pomocą.

Radio 90: Można podejrzewać, że w kłopotach finansowych znajdują się tego typu fundacje i zrzeszenia w całej Polsce.

Izabela Kozieł: Dokładnie tak. Niestety to są konsekwencje sytuacji w naszym kraju. Zwierzęta gdzieś tam w tych priorytetach są daleko. Jest to zrozumiałe, jeżeli chodzi o hierarchię potrzeb. Konsekwencje są takie, że otrzymujemy mniejsze wpływy od osób prywatnych, z darowizn na pokrycie kosztów leczenia, wyżywienia tych zwierzaków.  Ta pomoc jest mniejsza. Do nas trafiają zwierzęta, które potrzebują długotrwałego leczenia, które może nawet trwać kilka miesięcy, zdarzają się także zwierzęta, które są jeszcze dłużej leczone. Każde zwierzę, które do nas trafia musi przejść jakąś profilaktykę.

Radio 90: Brakuje także rąk do pomocy?

Izabela Kozieł: Im więcej osób jest zaangażowanych w tę pomoc, to te ma wpływ na zakres tej pomocy. My wszyscy jako wolontariusze pracujemy zawodowo, mamy też rodziny, także nasza działalność jest ograniczona do naszego czasu. To jest nasza pasja i staramy się dać z siebie jak najwięcej, ale są sprawy, których nie jesteśmy w stanie przeskoczyć, m. in. są to finanse, od których zależy wielkość tej pomocy.

Radio 90: W okresie jesienno-zimowym macie więcej pracy?

Izabela Kozieł: W tym okresie zwierzęta się nie rozmnażają, liczymy, że będzie mniej takich, którym trzeba pomóc, ale proszę też pamiętać, że potem jest okres świąteczny i zdarza się, że niechciany prezent ląduje na ulicy.

Teraz Pet Patrol pokazuje swoje rachunki. Suma miesięcznych faktur za usługi weterynaryjne to w zaokrągleniu 25 000 złotych, jest opłata za czynsz za siedzibę 1200 zł czy miejsce kwarantanny kotów- ponad 650 złotych. „Suma naszych miesięcznych wydatków to około 35 tysięcy złotych”- piszą w swoich mediach społecznościowych i proszą o pomoc. W minionym roku Pet Patrol podjął ponad 80 interwencji ze zgłoszeń dotyczących zaniedbywania oraz znęcaniu się nad zwierzętami. Na początku stycznia pod ich opieką było 59 zwierzaków.

Zobacz ostatni wpis fundacji Pet Patrol w mediach społecznościowych:

Fundacja Pet Patrol gościła w Radiu 90 także w ramach cyklu „Ludzie z pasją”. Fragment wywiadu:

Radio 90: Kiedy powstała fundacja?

Izabela Kozieł: Fundacja Pet Patrol Rybnik powstała w kwietniu 2019 roku.

Radio 90: Czym dokładnie się zajmujecie?

Izabela Kozieł: W statusie mamy przede wszystkim pomoc zwierzętom pokrzywdzonym przez los człowieka, zwierzętom bezdomnym. Jeśli chodzi o fundację, mamy kilka dziedzin, płaszczyzn działania. Te płaszczyzny można wyodrębnić. To pomoc poprzez odbieranie zgłoszeń, od osób prywatnych, które są świadkami np. znęcania się nad zwierzętami, które widzą, że zwierzęta są przetrzymywane w złych warunkach, wtedy przeprowadzamy interwencję. Tu trzeba wielkiego opanowania i spokoju. Otrzymując zgłoszenie, jedziemy na interwencję i jeżeli zwierzę jest w bardzo złym stanie, jest odbierane przy uczestnictwie policji. My się wtedy takimi zwierzakami opiekujemy i to jest kolejna dziedzina naszych działań. Tworzymy domy tymczasowe, do których trafiają zwierzęta. W Większości są to kociaki. Następnie te zwierzęta są leczone, socjalizowane. Najczęściej socjalizowane są psy po przejściach i trzeba je na nowo uczyć bycia z człowiekiem, żeby na nowo zaufały i zapomniały o traumie. Następnym polem, na jakim działamy to tworzenie ogłoszeń, szukania nowych domów dla zwierząt, weryfikowania tych domów, często okazuje się, że trafiamy na osoby, które są nie do końca odpowiedzialne. Czasem jest to nieprzemyślany impuls, a my to musimy weryfikować, żeby ten zwierzak po raz kolejny nie doznał jakiegoś rozczarowania i znowu do nas nie wrócił.

Cały materiał:

Zobacz nasz film „Specjaliści od spraw trudnych. Pet Patrol Rybnik ratuje zwierzęta przed złym traktowaniem”:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024