Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Petycja w sprawie przebudowy Raciborskiej i Rybnickiej w Gorzycach

Facebook Twitter

380 osób podpisało się pod petycją w sprawie przebudowy skrzyżowania ulic Raciborskiej i Rybnickiej w Gorzycach. W miejscu tym tworzą się korki. Jest szansa na rozwiązanie problemu?

Pod wnioskiem do katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisali się także radni Rady Gminy Gorzyce, Ochotnicze Straże Pożarne, rady sołeckie i sołtysi oraz 22 przedsiębiorców.

Bogusław Jordan: Korki tworzą się nawet w czasie pełnego natężenia ruchu między godziną 13 a 16, nawet kilometrowe. Te światła działają tam w bardzo krótkim czasie i blokują połowę Gorzyc w stronę autostrady A1. Wszyscy dokładnie wiemy, że ma powstać strefa gospodarcza Gorzyczkach, gdzie 1500 osób zatrudnienie znajdzie, ale po rozmowie z urzędnikami w urzędzie gminy najprawdopodobniej tam 5 tysięcy ludzi znajdzie tam miejsce pracy. Automatycznie wiąże się to z tym, że na tym odcinku ruch drogowy także się zwiększy, co spowoduje następne utrudnienia na tym skrzyżowaniu i na całej drodze raciborskiej.

mówi autor petycji i mieszkaniec Gorzyc, Bogusław Jordan, który przypomina, że układ ruchu na tym skrzyżowaniu jest problematyczny od samego początku:

Bogusław Jordan: Przy oddaniu tego skrzyżowania ludzie narzekali, że nie ma pasa wolnego w kierunku z Wodzisławia na Chałupki, nie ma zielonych strzałek. A jak spadnie śnieg, jest ślisko, to co było widać dwa tygodnie temu, jak te skrzyżowanie jest uciążliwe dla uczestników ruchu drogowego naszych okolicznych firm, czy samych mieszkańców Gorzyc.

W swojej petycji do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach mieszkańcy apelują o rozbudowę skrzyżowania. Najbardziej zależy im na prawoskrętach lub przekształceniu skrzyżowania w rondo:

Bogusław Jordan: Problem tego skrzyżowania jest od ulicy Raciborskiej. Czyli, jadąc od autostrady A1 i wjazd na tą drogę. Jeżeli by tam była strzałka w prawo, w kierunku z A1 na Wodzisław, Droga Krajowa 78, to samochód, który ma zamiar jechać na Wodzisław, gdyby miał zieloną strzałkę albo prawoskręt to by sobie wolno zjechał na tą drogę. A tak musi zatrzymać się, co w tym momencie blokuje wszystko. Tak samo jest jadąc od Chałupek, z drogi 78 kręcąc na ulicę Raciborską, czyli w stronę A1 chodzi o to, żeby dwa, trzy czy cztery samochody mogły uciec z tego skrzyżowania, nie tarasując go.

Petycja mieszkańców została wysłana do katowickiego oddziału GDDKiA, jej autorzy będą chcieli, aby uchwały popierające ich wniosek o przebudowę skrzyżowania Raciborskiej z Rybnicką poparła też Rada Gminy Gorzyce, Starosta Wodzisławski i Powiatowy Zarząd Dróg. Czy są szanse na inwestycję w tym miejscu? Do sprawy będziemy wracać w Radiu 90.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj