Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

PGG i JSW kontra Greenpeace. Chodzi o zasolenie rzek

Facebook Twitter

Polska Grupa Górnicza i Jastrzębska Spółka Węglowa kontra Greenpeace. Organizacja wskazuje, że spółki górnicze są odpowiedzialne za zasolenie rzek. Opublikowała raport, w którym szuka odpowiedzialnych za zanieczyszczenie Odry.

Rzekoma bajka o rzece Odrze

PGG i JSW kontra Greenpeace

Przypomnijmy, że do tej pory nie udało się znaleźć sprawców ekologicznej katastrofy, do jakiej doszło latem ubiegłego roku. Greenpeace opublikował wyniki badań jakości wód z dorzecza dwóch największych polskich rzek – Wisły i Odry, do których kopalnie zrzucają swoje ścieki. Pobrali i przebadali na terenie Górnego Śląska próbki wody pod kątem ich zasolenia.

Wyniki pokazały, że zasolenie wody w niektórych miejscach jest wyższe niż w Bałtyku. To właśnie wysoka zawartość soli w Odrze stanowiła pożywkę do rozwoju toksycznych glonów będących bezpośrednią przyczyną masowego pomoru ryb. Z badań przeprowadzonych przez Greenpeace wynika jednoznacznie, że przyczyną tego stanu rzeczy jest działalność spółek górniczych. Te odpierają zarzuty stawiane przez ekologów. Wszystkie kopalnie PGG posiadają pozwolenia wodnoprawne na odprowadzenie wód dołowych do cieków powierzchniowych, są stale kontrolowane przez odpowiednie instytucje, które nie zgłaszają zastrzeżeń do działalności kopalń. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele JSW.

Zasolone wody dołowe z większości kopalń tej spółki trafiają do systemu dozującego „kolektor Olza”, a następnie w sposób kontrolowany trafiają do rzeki Odry. Kontrola zasolenia prowadzona jest poprzez stację monitoringową w Krzyżanowicach, dzięki czemu maksymalne stężenia soli w Odrze są zmniejszone o 60% od wartości dopuszczalnych.

KWK „Budryk” z kolei przekazuje wody dołowe do zakładu odsalania wód zasolonych w Czerwionce – Leszczynach, przy okazji produkowana jest sól warzona. W ubiegłym roku produkcja wyniosła około 67 tys. ton. Greenpeace domaga się przekazania nagrody za wskazanie odpowiedzialnych za katastrofę ekologiczną na Odrze. Ma być przekazana na utworzenie Parku Narodowego w Dolinie Dolnej Odry oraz podjęcie przez rząd natychmiastowych działań, które zapobiegną kolejnej katastrofie – nie tylko w Odrze, ale i w Wiśle.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024