Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

PGG proponuje: cięcia czasu pracy i cięcia wynagrodzeń

Facebook Twitter

Ograniczenia w czasie pracy oraz cięcia wynagrodzeń. Zarząd Polskiej Grupy Górniczej zaproponował pakiet działań osłonowych, koniecznych ze względu na kryzys w branży spowodowany koronawirusem.

Kryzys wywołany epidemią koronawirusa spowodował spadek zapotrzebowania na energię elektryczną, a w konsekwencji na węgiel dostarczany z kopalń PGG

– czytamy w informacji przedstawionej przez rzecznika PGG Tomasza Głogowskiego.

W pierwszej kolejności, zarząd PGG zwrócił się m. in. o przesunięcie terminów płatności części podatków. Polska Grupa Górnicza S.A. postanowiła również sięgnąć po instrumenty tarczy antykryzysowej, które umożliwią spółce uzyskanie wsparcia finansowego w wysokości ok. 70 mln zł miesięcznie.

Na podstawie art. 15g ust. 8 ustawy o Covid-19, Polska Grupa Górnicza S.A. chce wprowadzić na trzy miesiące ograniczenie czasu pracy w wymiarze do 20 proc. Polegać ma ono na wyłączeniu produkcji w jednym dniu tygodnia w kopalniach PGG S.A. Ruch zakładów górniczych w tym czasie ma odbywać się tak samo, jak w dniach wolnych od pracy.

Ograniczenia mają dotyczyć wszystkich pracowników PGG S.A. W czasie obowiązywania porozumienia, wynagrodzenie pracowników zostanie zmniejszone o 20 proc. proporcjonalnie do zmniejszonego czasu pracy.

Równocześnie z powyższymi działaniami przygotowano projekt renegocjacji umów na dostawę usług i sprzętu, w tym ich wartości i czasu wykonywania.

We wtorek (14.04.) zarząd PGG S.A. przedstawił swoje propozycje przedstawicielom związków zawodowych działających w spółce. Na razie nie ma informacji, jakie jest ich stanowisko, mają je przedstawić do czwartku (16.04.).

Przypomnijmy, że w PGG, w grupie KWK ROW działają kopalnie z naszego regionu- Chwałowice, Jankowiec Marcel i Rydułtowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj