Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

PGG proponuje uczniom szkół górniczych stypendia i pracę

Facebook Twitter

Gwarancja zatrudnienia po skończeniu szkoły, co miesiąc 200 złotych kieszonkowego i 1000 złotych nagrody finansowej na wakacje przy średniej powyżej 4,0. Propozycja Polskiej Grupy Górniczej dotyczy uczniów szkół górniczych w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim.

Takie umowy w imieniu uczniów podpisało już ponad 100 rodziców w wodzisławskim Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz w rybnickim Zespole Szkół Technicznych. Nic tak nie motywuje do nauki i pracy jak kasa – mówili Arkadiuszowi Żabce uczniowie i ich rodzice:

Polska Grupa Górnicza daje stypendia, ale oczekuje, że przez trzy lata po skończeniu nauki, uczniowie przyjdą do pracy w kopalni. Jeżeli tego nie zrobią, będą musieli zwrócić pieniądze. Co ważne, gwarancja zatrudnienia rozciąga się nie tylko na górników, ale także na mechaników, czy elektryków, którzy są potrzebni w górnictwie. Kilka lat temu podobne gwarancje dawała Kompania Węglowa. Potem się z nich wycofała. Teraz będzie inaczej – zapewnia Jerzy Janczewski Wiceprezes Zarządu PGG:

Odbudowanie tej stabilności, poczucia bezpieczeństwa wśród młodych ludzi było bardzo trudne. Ja nie ukrywam, że odbyłem spotkania z dyrektorami szkół z całego województwa śląskiego. Poszliśmy dalej, daliśmy stypendia, mamy środki, bo nam zależy na tych młodych ludziach, na dobrze przygotowanej kadrze. Nie ma innej drogi, bez młodych ludzi, dobrze przygotowanych odbudowa kompetencji tych zawodowych musi być. Te argumenty są jednoznaczne, że dotrzymamy słowa.

W ZST w Rybniku na podpisanie umów stypendialnych zdecydowało się blisko 70 uczniów – mówi z radością Piotr Tokarz dyrektor ZST w Rybniku:

Tokarz: Jest to na pewno prestiż szkoły, możliwość pokazania uczniom, że można ich związać z zakładem, zagwarantowania im pracy.

Radio 90: Ilu uczniów będzie beneficjentami tego porozumienia?

Tokarz: Otwarliśmy w 5 kierunkach kształcenia 4 klasy, więc uczniów jest 112, którzy mogli skorzystać z tej oferty, skorzystało 67 uczniów. Pozostali mają gwarancję pracy, natomiast nie mają stypendiów, w związku z czym nie są zobligowani do pracy zaraz po szkole.

Radio 90: Czy za rok ta umowa będzie ponownie przygotowywana?

Tokarz: Tak, oczywiście, umowa za rok będzie. Myślimy o 5 kierunkach. Chcemy, aby to była umowa również dla uczniów gimnazjalnych, jak i podstawowych.

Z podpisania umów cieszył się Wojciech Świerkosz wiceprezydent Rybnika:

To jest bardzo fajna, przyszłościowa forma współpracy i miasta i różnego rodzaju zakładu, bo PGG jest jedną z kilku, które na terenie miasta tego typu współpracę proponują. Dla nas jest to bardzo ważne, bo młodzi ludzie uczą się w poczuciu komfortu, którym jest to, że po zakończeniu edukacji mają możliwość zatrudnienia i bezpiecznie mogą wystartować w dorosłe życie.

Podobne umowy zostaną podpisane jutro (14.11.) w Szkole Branżowej I Stopnia w Radlinie. Tam chęć przystąpienia do programu zdeklarowało 23 uczniów klas pierwszych, uczących się w zawodach mechanik, monter maszyn i urządzeń – specjalność maszyny i urządzenia górnicze.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj