Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Piątka Kaczyńskiego” kłopotem dla samorządów

Facebook Twitter

"Piątka Kaczyńskiego" kłopotem dla samorządów. Już wiadomo, że w budżetach miast i gmin będzie mniej pieniędzy. A to z powodu wprowadzenia zerowego podatku dla osób poniżej 26 roku życia.

fot. conowego.pl

Przez zmiany w PIT-cie spadną przychody w samorządowych kasach. To pewne. Na razie nie wiadomo o ile, bo w naszym regionie skarbnicy nie wyliczali tego dokładnie. Ani w Wodzisławiu, ani w Jastrzębiu, ani w Rybniku, czy w Radlinie. W  urzędach miast w Jastrzębiu, czy Radlinie jest szansa, że zmniejszony udział wpływów z podatku od osób fizycznych w budżetach samorządów będzie refundowany przez państwo – to jednak póki co pobożne życzenia, bo konkretnych decyzji w tej sprawie nie ma.

W Rybniku przychód z PIT-ów to ponad 195 milionów rocznie, w Radlinie wpływ do budżetu z tytułu podatku od osób fizycznych kształtuje się na poziomie 30%. Oczywiście, że samorządowe kasy nie będą na, aż takim minusie, warto dodać, że grupa osób poniżej 26 roku życia jeszcze nie pracuje, bądź podejmuje pierwszą pracę i nie są to osoby najwyżej wynagradzane. Ale, że pieniędzy będzie mniej – tu nikt z urzędników nie ma wątpliwości, natomiast dokładnych wyliczeń należy spodziewać się przy konstruowaniu przyszłorocznych budżetów.

Dodajmy, że największe straty odnotują duże miasta, które dotknie obniżenie stawki podatku z 18 % na 17%. W naszym regionie mogą to być przychody niższe o 200, 300 tysięcy złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj