Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Piecha w Radiu 90: ,,Mamy kłopot z przygotowaniem systemu, do przyjęcia takiej ilości pacjentów”

Facebook Twitter

8 godzin- tyle karetki w nocy czekały w na przyjęcie chorych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Z dnia na dzień rośnie liczba zakażonych koronawirusem, pogarsza się sytuacja z dostępem do służby zdrowia.

To niepokojące, ale mamy kłopot z przygotowaniem systemu, do przyjęcia takiej ilości pacjentów

– mówił w porannej rozmowie w Radiu 90 Bolesław Piecha, poseł PiS wiceprzewodniczącego sejmowej komisji zdrowia:

Radio 90: 8 godzin – tyle czekały dzisiaj w nocy karetki w Rybniku w szpitalu na przyjęcie chorych. Czy tak to miało wyglądać?

Tak, to jest niepokojące. W zasadzie mamy do czynienia z dwoma faktami, jeden to jest narastająca fala epidemii, co dzień mamy kolejne rekordy- to po pierwsze. Po drugie, jeśli liczba zakażonych rośnie, rośnie też liczba chorych, mamy do czynienia z czymś co jest kwestią ochrony zdrowia, czyli przygotowaniem systemu na przyjęcie dużej, lawinowej liczby chorych i z tym jest na prawdę duży kłopot.

Skala zakażeń wszystkich przerosła

– mówił poseł Bolesław Piecha, pytany o to co rząd zrobił przez ostatnie miesiące, by przygotować się na jesienną falę pandemii:

Rząd latem przygotowywał określone strategie, oczywiście nikt, ale to nikt na Świecie, w Europie na pewno, nie przewidywał takiego wzrostu zachorowań na jesień. Żadne prognozy, nawet takie z czarnymi scenariuszami, nie przewidywały tak gwałtownego narostu zakażeń. Po prostu ta pandemia nie podlega prostym regułom, a już na pewno nie podlega regułom przewidywania.

Dziś największym problemem jest brak personelu medycznego

– przyznał poseł Piecha:

Mamy jeden bardzo trudny moment, to są ludzie. Same aparaty nie działają, sam szpital nie działa, łóżka nie leczą.

Radio 90: Czy pan jako lekarz oraz lekarze sejmu, nie chcą się zgłosić do pracy w szpitalach tymczasowych?

W 2001 roku przestałem pracować czynnie z pacjentami, w związku z czym wyparowało mi prawo wykonywania zawodu. Fizycznie go mam, ale praktycznie bym się trochę bał.

Radio 90: Czyli nie?

Niemniej do prostych prac typu wymazy, jestem w stanie się zgłosić i pewnie nie uratujemy sytuacji kadrowej, jeżeli chodzi o polską służbę zdrowia, bo tych lekarzy raptem jest chyba 6 czy 7.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Bolesławem Piechą, wiceprzewodniczącym sejmowej komisji zdrowia, do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj