Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Piękna wystawa na Smolnej

Facebook Twitter

Niewidzialne miasta na wystawie w Rybniku. Galeria Smolna pokazuje ilustracje do książki Italo Calvino pod tytułem "Niewidzialne miasta".

To prace pochodzącej z Rybnika, doktorantki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Anny Kiszki. Na wystawę zaprasza Marzena Oleksy z filii biblioteki numer 8 w Rybniku, w ramach której działa galeria:

Pokazane są tam smaczki. Wszystko co jest pokazane na tej wystawie, a jest to m.in. technika kolażu, więc są różne elementy, wykonuje sama, ręcznie.  Znaczki pocztowe są przepiękne. To co widzimy na poczcie, wcale nie zachwyca oka. Są sztampowe, zwykłe. Te są przerobione z prawdziwych. Cudo!

Książka Italo Calvino pt. „Niewidzialne miasta” to opisy pięćdziesięciu pięciu miast przedstawionych przez Marko Polo, głównego bohatera. Opisy są takie, że nie wiadomo czy miejsca są zmyślone czy istnieją naprawdę. Na tym oparłam swój pomysł na ilustracje – mówi Radiu 90 autorka wystawy Anna Kiszka:

Postanowiłam stworzyć całą identyfikację wizualną dla tych miast, żeby pokazać, że istnieją one naprawdę. Stąd też znaczki kupiłam w wielu numizmatycznych sklepach i przerobiłam, tak żeby  wyglądały na autentycznie pochodzące z egzotycznych i dziwnych miejsc. 

Anna Kiszka po raz pierwszy pokazuje swoje prace w rodzinny mieście, jej wystawa w Galerii Smolna przy Reymonta w Rybniku czynna będzie do końca lutego.

Autorka o wystawie:

Projekt jest adaptacją książki Italo Calvino pt. Niewidzialne miasta. W tym, jakże inspirującym dziele literackim znajdują się opisy pięćdziesięciu pięciu miast przedstawionych przez Marko Polo – głównego bohatera – podczas ciągnącego się przez cały czas trwania powieści dialogu z cesarzem Chin. Władca nie może jednak dociec prawdy, czy opisany przez podróżnika atlas niebywałych miejsc faktycznie jest prawdziwy, czy tak dokładnie przedstawione egzotyczne krainy są jedynie wytworem imaginacji, albo pretekstem do rozważań filozoficznych i upustem dla emocji.

Chcąc rozbudować ten wątek, postanowiłam do wybranych, najbardziej inspirujących mnie miast stworzyć mistyfikację, która miała na celu przekonać odbiorcę do tego, że istnieją naprawdę. Polegała ona na wykreowaniu ich identyfikacji wizualnej poprzez przerobienie np. starych znaczków pocztowych, biletów czy banknotów, tak by zawierały charakterystyczne dla danego miasta elementy.

Anna Kiszka – urodzona w 1994 r. Studia ukończyła na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na wydziale Malarstwa i Rzeźby, gdzie obecnie jest na I roku studiów doktoranckich. W 2018 roku broniła dyplom w III Pracowni Dyplomującej Malarstwa prof. Mariana Waldemara Kuczmy i as. Bartosza Radziszewskiego, w Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Wojciecha Kaniowskiego i as. Joanny Pałys oraz aneks z ilustracji u Tomasza Brody.

7 stycznia – 28 lutego
Filia nr 8 PiMBP
Galeria Smolna
ul. Władysława Reymonta 69

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024