Piękne kolędy, piękne głosy… Koncert Kolęd Tradycyjnych i Pieśni Bożonarodzeniowych w Raciborzu
To jest wyjątkowy koncert, który w okresie świąteczno- noworocznym, od 20 lat jest organizowany w Raciborzu. Kolędy i pastorałki Elżbiety i Andrzeja Biskupów zabrzmią 6 stycznia o godz. 18.00 w kościele pw. św. Mikołaja w Raciborzu.
Kolędy i pastorałki tworzą od lat Elżbieta i Andrzej Biskupowie z Raciborza, a śpiewają je między innymi: Anna Wyszkoni, Marzena Korzonek, Hanna Hołek czy Dawid Koczy.
Koncert Kolęd Tradycyjnych i Pieśni Bożonarodzeniowych
Koncert kolęd i pastorałek autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskupów na początku organizowany był w kościele w Raciborzu-Płoni, potem przeniósł się do parafii Św. Mikołaja. 6 stycznia 2023 roku odbędzie się po raz 20., po pandemicznej przerwie.
Wyjątkowa jest atmosfera całego koncertu.
Tego trzeba doświadczyć osobiście
– słyszymy od Elżbiety i Andrzeja Biskupów.
Andrzej Biskup: To jest niepowtarzalny klimat i atmosfera, tego się nie da zdefiniować! Kiedy trwa ten koncert, obserwuje się ludzi zasłuchanych, kiedy pojawiają się kolejni śpiewający, atmosfera rośnie i rośnie… Trzeba tam być, dotknąć, „pomacać” – jak mówimy po śląsku. Wtedy wiemy, że jesteśmy w tym właściwym miejscu i że za rok musimy to powtórzyć… Tak się staramy na miarę naszych sił.
Elżbieta Biskup mówiła w Radiu 90, że w pierwszych aranżacjach wspierał ją przyjaciel z dzieciństwa, Ryszard Kostka. A pierwsze próby?
Elżbieta Biskup: Kiedy poznałam Anię Wyszkoni, kiedy z zespołem śpiewała już Marzena Korzonek, wtedy Ance odważyłam się pokazać pierwsze nasze próby kompozytorskie i tekstowe. Ja czasami nie wiedziałam puenty, a Ani umiała to okiełznać…. Kiedy ona nam to zaśpiewała, to docierało, że to jest fajne! Tak się to zaczęło….
Każdy koncert to też premiery nowych pieśni bożonarodzeniowych, nie inaczej będzie 6 stycznia. Ale w czasie koncertu jest też miejsce na kolędy tradycyjne i te, które są szczególnie bliskie sercu artystów.
Andrzej Biskup: Nie ma potężniejszej inspiracji niż życie, niż doświadczenie, w którym tkwimy na co dzień (…). To jest magia i z tej magii próbujemy wydobywać coś na kształt utworu, który pozwala tę magię w nas utrzymać…