Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Piękne kolędy, piękne głosy… Koncert Kolęd Tradycyjnych i Pieśni Bożonarodzeniowych w Raciborzu

Facebook Twitter

To jest wyjątkowy koncert, który w okresie świąteczno- noworocznym, od 20 lat jest organizowany w Raciborzu.  Kolędy i pastorałki Elżbiety i Andrzeja Biskupów zabrzmią 6 stycznia o godz. 18.00 w kościele pw. św. Mikołaja w Raciborzu.

fot.facebook.com/koledygornegoslaska

Kolędy i pastorałki tworzą od lat Elżbieta i Andrzej Biskupowie z Raciborza, a śpiewają je między innymi: Anna Wyszkoni, Marzena Korzonek, Hanna Hołek czy Dawid Koczy.

Koncert Kolęd Tradycyjnych i Pieśni Bożonarodzeniowych

Koncert kolęd i pastorałek autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskupów na początku organizowany był w kościele w Raciborzu-Płoni, potem przeniósł się do parafii Św. Mikołaja. 6 stycznia 2023 roku odbędzie się po raz 20., po pandemicznej przerwie.

Wyjątkowa jest atmosfera całego koncertu.

Tego trzeba doświadczyć osobiście

– słyszymy od Elżbiety i Andrzeja Biskupów.

Andrzej Biskup: To jest niepowtarzalny klimat i atmosfera, tego się nie da zdefiniować! Kiedy trwa ten koncert, obserwuje się ludzi zasłuchanych, kiedy pojawiają się kolejni śpiewający, atmosfera rośnie i rośnie… Trzeba tam być, dotknąć, „pomacać” – jak mówimy po śląsku. Wtedy wiemy, że jesteśmy w tym właściwym miejscu i że za rok musimy to powtórzyć… Tak się staramy na miarę naszych sił.

Elżbieta Biskup mówiła w Radiu 90, że w pierwszych aranżacjach wspierał ją przyjaciel z dzieciństwa, Ryszard Kostka. A pierwsze próby?

Elżbieta Biskup: Kiedy poznałam Anię Wyszkoni, kiedy z zespołem śpiewała już Marzena Korzonek, wtedy Ance odważyłam się pokazać pierwsze nasze próby kompozytorskie i tekstowe. Ja czasami nie wiedziałam puenty, a Ani umiała to okiełznać…. Kiedy ona nam to zaśpiewała, to docierało, że to jest fajne! Tak się to zaczęło….

Każdy koncert to też premiery nowych pieśni bożonarodzeniowych, nie inaczej będzie 6 stycznia. Ale w czasie koncertu jest też miejsce na kolędy tradycyjne i te, które są szczególnie bliskie sercu artystów.

Andrzej Biskup: Nie ma potężniejszej inspiracji niż życie, niż doświadczenie, w którym tkwimy na co dzień (…). To jest magia i z tej magii próbujemy wydobywać coś na kształt utworu, który pozwala tę magię w nas utrzymać…

Koncert Kolęd Tradycyjnych i Pieśni Bożonarodzeniowych, Racibórz kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja, godz. 18.00.
Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023