Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pieniądze z „budżetu obywatelskiego marszałka” rozdane

Facebook Twitter

Są pieniądze na wsparcie pomysłów lokalnych społeczności. Zarząd Województwa Śląskiego rozstrzygnął Konkursu Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych. W jego ramach pomiędzy sołectwa, które przedstawiły propozycje, rozdzielono 4 miliony 800 tysięcy złotych. Dofinansowano ponad 340 projektów.

Teraz trwa podpisywanie umów z konkretnymi samorządami. Mówi marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa:

Podpisuję umowy na duże rzeczy za małe pieniądze, tak bym to nazwał. Inicjatywa wsparcia obszarów wiejskich zrodziła się rok temu i widzimy, że to był strzał w 10. Bardzo duże zainteresowanie. Okazuje się, że nie tylko wielkie inwestycje, duże wydarzenia, ale też drobne inicjatywy oczekują wsparcia: zakup strojów ludowych, inwestycje w place zabaw dla dzieci, ale gdzieś też jakaś droga, jakiś chodnik, małe rzeczy, które są blisko nas i są niezwykle potrzebne dla małych społeczności. Przestawiamy w Urzędzie Marszałkowskim sposób myślenia, nie tylko o wielkich inwestycjach, ale chcemy też dostrzegać te małe.

Wczoraj (18.07.) w wodzisławskim starostwie wójtowie trzech gmin: Mszany, Gorzyc i Godowa podpisali umowy na dofinansowanie wybranych projektów. Dostaliśmy wsparcie w wysokości prawie 60 tysięcy złotych, to dla nas bardzo ważne – mówi wójt Godowa, Mariusz Adamczyk:

Polepszymy funkcjonowanie placów zabaw, bo dodatkowo oprócz tych pieniędzy, które mieliśmy na remont placów zabaw, tutaj dodatkowa kwota. Oprócz tego mamy punkty odpoczynkowe przy ścieżkach rowerowych, które u nas powstają oraz zakup strojów ludowych. Myśmy już kiedyś budowali place zabaw ze wsparciem samorządu województwa śląskiego, to było 11 lat temu, program rozwoju centrów wsi, z tego to zostało wybudowane, ale wiadomo, że nic nie jest na wieki i te urządzenia trzeba wymieniać, są nowsze, lepsze, tak więc bardzo się cieszymy z pozyskania tych pieniędzy.

Za pieniądze od marszałka – blisko 160 tysięcy złotych – sfinansowany zostanie także remont kompleksu zabytkowych figur z XIX wieku, stojących w Połomi. Mówi zastępca wójta Mszany, Błażej Tatarczyk:

Są to figury, które znajdują się w strefie konserwatorskiej zabytków, przy zrewitalizowanej starej plebani w Połomi. Jest to zespół trzech figur, które są już bardzo sfatygowane, są z piaskowca, remont był już konieczny, a niestety ciężko było pozyskać środki, tym bardziej, że nad tym pieczę trzyma konserwator zabytków (…).

Konkursu Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych nazwany potocznie został budżetem obywatelskim marszałka. Co na to Wojciech Saługa?

Marszałek Saługa zapowiedział, że chce kontynuować Konkursu Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych i zadeklarował, że w przyszłorocznym budżecie także znajdą się na ten cel pieniądze.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj