Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pierwsi pacjenci z Ukrainy są już leczeni w szpitalu w Rybniku

Facebook Twitter

Pierwsi pacjenci z Ukrainy są już leczeni w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Na oddziale pediatrycznym jest roczne dziecko, dwóch innych pacjentów trafiło na SOR.

Ukrainka Olena Hlazkova przyjechała do Polski 7 lat temu, od pół roku pracuje jako lekarz w rybnickim szpitalu i to właśnie ona w szpitalu jest najczęściej tłumaczem:

Olena Hlazkova: Przeziębiebia, infekcje jelitowe, gorączki, ból ucha. Na razie jest jedno dziecko na SOR, ludzie chcą jechać dalej do Niemiec, więc nie zostają u nas na oddziale, a w nocy trafiło jedno dziecko, ja udzieliłam pomocy jako tłumacz, bo nie miałam dyżuru, musiałam wytłumaczyć co mówi babcia, bo ciężko było dogadać się.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku pracują trzy osoby z Ukrainy: dwie na oddziale pediatrycznym i jedna na bloku operacyjnym. Jak przyznaje dyrektor Ewa Fica, można spodziewać się większej ilości pacjentów z Ukrainy, do lecznic mają być zwożeni także ranni Ukraińcy:

Ewa Fica: Za chwile na pewno będzie tak, że będziemy przyjmować osoby które będą wymagały pilnej opieki medycznej. Tak się już w tej chwili dzieje w Przemyślu, natomiast myślę, że przygotowuje się do tego każdy szpital. Pan marszałek również nas informował żeby przygotowywać zasoby i możliwości do tego żebyśmy byli przygotowani na odebranie z granicy osób wymagających pilnej opieki, zabiegów czy też rannych, bo o tym też musimy myśleć.

A w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku był Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj