Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pierwsza pomoc: co wiemy na ten temat? Pytamy w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca

Facebook Twitter

16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Czy potrafimy przeprowadzić reanimacje?

pierwsza pomoc

Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej wiedzą, jak udzielać pierwszej pomocy, już w najmłodszych klasach w szkole dowiadują się jak to robić.

Później z wiekiem, z wiedzą na temat tego jak udzielać pierwszej pomocy różnie bywa. A szkoda, bo jak podkreśla Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, najważniejszy jest czas:

Łukasz Pach: To są sekundy, to są sekundy, które są bardzo ważne. Jak go ułożyć? Gdzie go położyć? W jaki sposób podjąć pierwsze czynności resuscytacyjne? Udrożnić drogi oddechowe, podjąć resuscytację krążeniową, czyli uciskanie klatki piersiowej.

Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach

Dla tych, którzy nie wiedzą jak ratować drugiego człowieka lub po prostu się boją, przychodzą z pomocą defibrylatory. One same krok po kroku mówią nam co mamy robić:

Defibrylatory znajdziemy dziś w wielu miejscach użyteczności publicznej: urzędach, przychodniach w placówkach kulturalnych czy oświatowych. Urządzenie nie jest już dla większości tajemnicą

Pierwsza pomoc – jak jej udzielić?

Gdy ktoś oddycha, ale jest nieprzytomny
Zatkanie dróg oddechowych, wychłodzenie, przegrzanie lub urazy mechaniczne mogą zagrażać utratą świadomości poszkodowanego. Jeśli jest on nieprzytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej:

  • Udrożnij drogi oddechowe przez odchylenie głowy. Zdejmij okulary – jeśli je ma.
  • Połóż go na wznak i wyprostuj mu nogi.
  • Rękę bliżej Ciebie ułóż pod kątem prostym w stosunku do ciała, a potem zegnij w łokciu pod kątem prostym. Dłoń powinna być skierowana w górę.
  • Drugą rękę zegnij w łokciu i ułóż stroną grzbietową pod policzkiem z przeciwnej strony. Przytrzymaj ją jedną ręką.
  • Drugą ręką zegnij dalszą nogę w kolanie i przekręć poszkodowanego na bok, w Twoim kierunku.
  • Ułóż kolano, za które przetaczałeś poszkodowanego, pod kątem prostym w stosunku do biodra.
  • Regularnie sprawdzaj oddech poszkodowanego aż do przyjazdu karetki.
  • Osłoń poszkodowanego przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. słońcem lub deszczem.
  • Jeśli czekacie na pogotowie powyżej 30 minut, odwróć poszkodowanego na drugi bok.

Co robić, gdy poszkodowany nie oddycha?
Poszkodowany stracił przytomność, a jego oddech się zatrzymał? Jak najszybciej rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Prowadź ją do momentu odzyskania przytomności przez poszkodowanego lub do przyjazdu karetki.

  • Resuscytacja polega na naprzemiennym wykonywaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechów ratowniczych. Pomiędzy nimi udrażniaj drogi oddechowe. Najpierw ułóż osobę poszkodowaną na twardej i równej powierzchni. Klęknij z boku, na wysokości jej klatki piersiowej. Poproś inną osobę o pomoc i zmieniajcie się.
  • Użyj defibrylatora, jeśli znajdziesz go w pobliżu. Może być np. w budynku użyteczności publicznej, jak dworzec, lotnisko, urząd, biurowiec.

U dzieci poniżej roku uciskaj mostek na głębokość 1/3 wysokości klatki piersiowej. Używaj do tego tylko 2 palców: wskazującego i środkowego, ułożonych na środku klatki piersiowej. Przy oddechach nie zatykaj nosa dziecka.

Źródło za pacjent.gov.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2024