Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pierwsza pomoc zamiast mandatu. RoadPol Safety Days w Syryni [FOTO]

Facebook Twitter

Przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy zamiast mandatu. W kalendarzach 21 września. Dziś w ramach RoadPol Safety Days w całym kraju trwa akcja drogówki, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Policjanci promują Wizję Zero – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

Mundurowi z wodzisławskiej komendy, wspólnie ze strażakami i urzędnikami ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim zatrzymywali kierowców na skrzyżowaniu ulic Bukowskiej i Raciborskiej w Syryni. To miejsce, w którym często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń:

– usłyszała Monika Sokołowska od kierowców zatrzymanych dziś na skrzyżowaniu w Syryni.

Dziś (21.09.) kierowcy mogli liczyć na ulgowe potraktowanie przez mundurowych, ale od soboty (17.09.) przepisy zostały zaostrzone i kary za niestosowanie się do zasad są bardzo wysokie.

Małgorzata Koniarska: Widać, że to działa, bo jeździmy wolniej

– mówi o tym Małgorzata Koniarska, rzeczniczka wodzisławskiej komendy policji:

Małgorzata Koniarska: Wysokość mandatów znacząco wzrosła. Za popełnione wykroczenie, jeżeli sprawa trafi do sądu, sąd może nałożyć grzywnę nawet w wysokości 30 tys. złotych, więc widzimy, że ten ruch na drogach jest wolniejszy, że widocznie potrzebowaliśmy gwałtownego podniesienia wysokości tych mandatów, żebyśmy faktycznie zwolnili, żebyśmy jeździli wolniej. Przypominam, że jeżdżąc wolniej, jeździmy niewątpliwie bezpieczniej, mamy możliwość zareagowania swoim samochodem na sytuacje, która się wydarza niespodziewanie. Zdarzają się jeszcze tzw. niechlubni mistrzowie kierownicy, którzy niestety nic sobie nie robią z nowych przepisów. Te działania są po to, aby wyeliminować z ruchu takie osoby, ponieważ prędkość jest główną przyczyną niebezpiecznych zdarzeń.

Małgorzata Koniarska, rzeczniczka wodzisławskiej komendy policji.

W policyjnych statystykach z dróg powiatu wodzisławskiego widać jednak spadek. W 2018 roku doszło tu do 65 wypadków, w których zginęło 6 osób, a 68 zostało rannych. W pierwszym półroczu tego roku odnotowano 32 wypadki, gdzie w wyniku odniesionych obrażeń zmarły dwie osoby. O połowę w tym czasie zmalała też ilość kolizji drogowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023