Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pierwsza tona węgla z KWK Jastrzębie-Bzie już w grudniu. Wszystko idzie zgodnie z planem

Facebook Twitter

Jeszcze przed końcem tego roku ma zostać wydobyta pierwsza tona węgla z budowanej kopalni Jastrzębie-Bzie. To informacje, jakie płyną z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wszystko idzie zgodnie z planem.

Nowa kopalnia budowana jest od kilku lat, pierwsze odwierty, które miały przynieść nowe informacje w sprawie złóż węgla koksowego w tym rejonie, były prowadzone w 2018 roku. W 2019 roku z mikrofonem i kamerą Radia 90 udało się zjechać 1164 metry pod ziemię, by pokazać wam gotowy szyb Jan Paweł KWK Bzie-Dębina.

Uruchomienie nowej kopalni jest ściśle związane ze strategią spółki na drugie półrocze tego roku, według której zwiększone ma zostać wydobycie węgla koksującego.

JSW jest drugą pod względem wielkości zatrudnienia i wydobycia węgla krajową spółką węglową, po Polskiej Grupie Górniczej. Specjalizuje się właśnie w produkcji węgla koksowego, wykorzystywanego przy produkcji stali. Zatrudnia ponad 22 tysiące osób. Część koncesji na wydobycie w KWK Jastrzębie-Bzie jest przyznana do 2042 roku, pozostała część do 2054 roku.

Wydobycie planowane jest na ok. 2 mln ton węgla rocznie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj