Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pierwsze 14-tki już na kontach emerytów i rencistów. Kolejni seniorzy dodatkowe pieniądze otrzymają wraz z wrześniowym świadczeniem

Facebook Twitter

Świadczenie na rękę w pełnej wysokości wynosi 1217,98 zł. Dodatkowe pieniądze trafią w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe.

fot. gosiak1980 / pixabay.com

Przypomnijmy, „14” przyznawana jest z urzędu, klient nie musi składać żadnych dokumentów czy wniosków. Czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Pierwsze wypłaty świadczeń ruszyły zgodnie z planem. W terminie 25 sierpnia wypłatę otrzymało 1,6 mln osób.

Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł „czternastka” będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.
Prawo do świadczenia głównego jest badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. „Czternastki” nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Kolejne wypłaty czternastek będą w terminach 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024