Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pierwsze elektryczne autobusy w MZK. Będą jeździły w Żorach

Facebook Twitter

11 elektrycznych autobusów wartych 35 mln złotych trafi do Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. Będą jeździły w Żorach, bo miasto jako jedyne spośród wszystkich gmin MZK zdecydowało się współfinansować ich zakup.

Rafał Jabłoński

W siedzibie katowickiego oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w poniedziałek (05.09.) podpisana została umowa na dotację do zakupu autobusów:

Rafał Jabłoński: Jeśli chodzi o całkowity koszt, to jest ponad 35 milionów, z czego dotacja stanowi 26 milionów 300 tys. zł, a pożyczka na preferencyjnych warunkach to jest blisko 9 milionów złotych. NFOŚiGW takie środki przekaże MZK i oczywiście autobusy zostaną zakupione. Będą one jeździły głównie na terenie miasta Żory.

Radio 90: Dlaczego Żory? Bo Żory dają pieniądze.

Rafał Jabłoński: Tak oczywiście, w każdej takiej inwestycji konieczne jest zagwarantowanie wkładu własnego. Tutaj miasto zadeklarowało, że takie pieniądze, jeśli chodzi o wkład własny, przekaże.

Elektryczne autobusy na żorskich drogach pojawią się dopiero za rok – dodaje Rafał Jabłoński rzecznik Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu Zdroju.

Rafał Jabłoński: Jeśli procedura będzie sprawnie przebiegać, mamy nadzieję, że wyjadą w przyszłym roku. Ponieważ od zawarcia umowy, a do tego jeszcze spora droga. Ponieważ najpierw etap przetargów, później zawarcie umowy. I od momentu zawarcia umowy określa się, że odbiór takich autobusów następuje po około roku.

Do tej pory MZK tylko testowało elektryczne autobusy, teraz będzie w końcu je miało w swojej bazie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj