Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pierwsze pielęgniarki skuszone stypendiami

Facebook Twitter

Pierwsze stypendia dla przyszłych pielęgniarek przyznane, pytanie czy na ofertę powiatu wodzisławskiego skuszą się następne osoby. Szpitale w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach, podobnie jak wiele innych placówek medycznych w kraju, borykają się z brakiem personelu pielęgniarskiego.

Władze powiatu postanowiły więc zaproponować studentom i studentkom III roku studiów licencjackich oraz II roku studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo stypendia w kwocie 1000 zł wypłacane od października do czerwca ostatniego roku studiów.

Warunek jest jeden: po skończeniu studiów należy podjąć pracę w tutejszych lecznicach. Wnioski o stypendium zdecydowały się złożyć dwie osoby i obie decyzją Zarządu Powiatu stypendia otrzymały, to mieszkankami powiatu wodzisławskiego.

Szpitale powiatowe w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach, podobnie jak wiele innych placówek medycznych w kraju, borykają się z brakiem personelu pielęgniarskiego. Analiza dotychczasowego stanu zatrudnienia w szpitalach wykazała, że maleje liczba osób wykonujących ten zawód. Ponadto średnia wieku pielęgniarek zatrudnionych w Powiatowym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. wynosi 49 lat, co w ocenie dyrekcji świadczy o tym, że w ostatnich latach nie było zainteresowania podjęciem zatrudnienia w szpitalu przez absolwentów studiów pielęgniarskich. Aby przynajmniej częściowo zmienić ten negatywny trend, władze powiatu postanowiły zaproponować studentom i studentkom III roku studiów licencjackich oraz II roku studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo stypendia w kwocie 1000 zł wypłacane od października do czerwca ostatniego roku studiów. Warunek jest jeden: po skończeniu studiów należy podjąć pracę w PPZOZ.

Pierwszy nabór wniosków ogłoszono na przełomie października i listopada. Informację przesłano do uczelni wyższych kształcących na tym kierunku oraz przekazano mediom. Mimo bardzo krótkiego okresu na składanie wniosków, komplikacji związanych z przejściem uczelni na naukę zdalną, a także niepewności o własną przyszłość zawodową, jaką wiele osób odczuwa w okresie epidemii, oferta spotkała się z zainteresowaniem ze strony studentów. Wnioski o stypendium zdecydowały się złożyć dwie osoby i obie decyzją Zarządu Powiatu stypendia otrzymały.

Obie stypendystki są mieszkankami powiatu wodzisławskiego. Jedna studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Druga natomiast w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Obie do czerwca będą otrzymywać po 1000 zł miesięcznie, w zamian za co zobowiązały się po ukończeniu studiów podjąć pracę w PPZOZ przez okres nie krótszy niż 3 lata. Dzisiaj podpisano stosowne umowy w tej sprawie.

Zdajemy sobie sprawę, że te dwie osoby nie rozwiążą obecnych problemów kadrowych naszych szpitali. Nie taki był też cel. Ten program stypendialny to raczej nasza inwestycja w przyszłość obu powiatowych szpitali

– podkreśla starosta Leszek Bizoń. Dodaje też, że uczyniono ważny pierwszy krok.

Szlaki zostały przetarte. Niewiele samorządów dotąd zdecydowało się na taki krok jak my. Jestem przekonany, że gdy będziemy mieć więcej czasu na akcję informacyjną, uczelnie powrócą do normalnego funkcjonowanie, a ludzie z większą odwagą i optymizmem będą spoglądać w przyszłość, to w kolejnych naborach o stypendium będzie ubiegać się więcej osób. Bo przecież my oprócz stypendium tak naprawdę oferujemy gwarancję stabilnej pracy. Dziś nie w każdej profesji pracownicy mają taki komfort

– puentuje starosta.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 marca 2021