Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pierwszy fragment Drogi Głównej Południowej w Jastrzębiu gotowy

Facebook Twitter

Wczoraj (08.07.) uroczyście przecięto wstęgi i oddano drogę do użytku. Trasa liczy 3 kilometry i 200 metrów długości, biegnie od ulicy Pszczyńskiej, od strony gminy Pawłowice w kierunku ulicy Rybnickiej, gdzie powstało rondo.

Zadowolenia z faktu oddania drogi do użytku nie krył prezydent Jastrzębia, Marian Janecki:

To jest pierwszy etap Drogi Głównej Południowej, która w planach strategicznych województwa i w strategicznych założeniach ma być drogą, która będzie obsługiwała docelowo Pszczynę, Pawłowice, Jastrzębie-Zdrój, powiat wodzisławki i aż do Raciborza. Przede wszystkim odciąży ulicę Pszczyńską, która jest ulicą bardzo mocno natężoną ruchem samochodowym, a de facto nie była możliwa jej przebudowa, trzeba było myśleć o nowym śladzie. Ja tylko mogę życzyć tym, którzy będą jeździli tą drogą, żeby jeździli bezpiecznie, żeby to dało duży efekt komunikacyjny w naszym mieście i regionie.

Budowa tego odcinka drogi kosztowała ponad 53 miliony złotych z czego 85% to unijne dofinansowanie. Ta inwestycja, jak i wiele innych w kraju, nie doszłaby do skutku, gdyby nie pieniądze z Unii – podkreślał Wiceminister Rozwoju Regionalnego, Adam Ździebło:

To jest gigantyczny przeskok – to widać. Jeżeli mamy budżet unijny, który włącznie z wkładem budżetowym sięga około 100 miliardów euro, to to pokazuje, jaka to jest skala. O tym mówił, trochę tak przekornie powiem, premier Japonii, kiedy był dwa tygodnie w Polsce – mówił, że teraz będzie inwestował w japońską gospodarkę około 100 miliardów euro. Myśmy już to zrobili, a przed nami drugi taki budżet. I to jest ogromne wyzwanie, bo zbudować to jest jedno, ale liczy się jeszcze utrzymanie i pomysł na to, co dalej – dalszy pomysł na rozwój, to jest bardzo ważne i to są wyzwania przed którymi stoimy.

Dziś oddano drogę do użytku, ale także oficjalnie nadano imię nowemu rondu. To rondo imienia Włodzimierza Ostaszewskiego, budowniczego jastrzębskich kopalń. Na uroczystości obecna była jego córka, Magdalena Ostaszewska-Wdowiak:

To dla mnie i dla całej mojej rodziny ogromna radość, że ktoś to zauważył, że wszyscy będziemy tu jeździć. Ojciec budował wszystkie kopalnie, jakie tu są. (…) Tak się mówiło, że w domu, że to są jego córki, bo to był kawał życia.

Budowa pierwszego fragmentu drogi nie była łatwa – podkreśla, kierownik referatu drogowego urzędu miasta, zastępca koordynatora tej inwestycji, Edward Jojko:

Była to budowa jedna z cięższych. Ze względu na charakter, teren, szkody wytępujące na terenie górniczym oraz sprawy związane z takimi sprawami czysto budowlanymi. (…)

Drogę budowaliśmy nieco ponad dwa lata, czyli dłużej niż zakładał to pierwotny plan, ale najważniejsze, że się udało – mówił współwłaściciel czeskiej firmy BOGL a KRYSL, która wybudowała ten fragment drogi w Jastrzębiu, Josef Trisel:

Dodajmy, że za rok powinien być gotowy drugi odcinek Drogi Głównej Południowej w Jastrzębiu. Na otwarciu pierwszego, był Robert Krzyżaniak.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj