Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Pierwszy rybnicki park miejski ma 111 lat!

Facebook Twitter

Park Kozie Górki założony został pod koniec XIX wieku z inicjatywy Juliusza Haase. Od lat jest jednym z najpopularniejszych miejsc spacerowych, nie tylko dla mieszkańców pobliskich dzielnic - Meksyku czy Chwałowic. Jest tam amfiteatr, ścieżka zdrowia - jedna z pierwszych w mieście, plac zabaw wśród drzew, co jak wiedzą rodzice, latem ze względu na cień jest niezwykle ważne.

Przybywa tam atrakcji, proponowanych przez okolicznych mieszkańców, a zrealizowanych w ramach dwóch kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego. I tak: w roku 2015 powstał street workout wraz z nawierzchnią elastyczną a rok później zamontowano urządzenie wspinaczkowe. W parku na terenie Kozich Górek na nowo zostało również zagospodarowanych kilka alejek i parkowych skwerów, urzędnicy podliczyli, że od ubiegłego roku posadzonych tam zostało ok. 850 krzewów i drzewek.

Jeśli komuś na co dzień nie po drodze do parku, koniecznie powinien zajrzeć tam w trakcie zbliżających się Dni Rybnika. 18 czerwca odbywać się tam bowiem będzie okolicznościowy festyn, związany z jubileuszem 111 lat istnienia Parku Kozie Góry. Tego dnia, już od godz. 16.00, na uczestników zabawy czekać będą takie atrakcje jak przemarsz orkiestr uczestniczących w Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”, pokaz zumby, zajęcia fitness, występ Melkart Ball – zwycięzców pierwszej edycji „Mam talent”, czy koncerty zespołów: Whatever oraz The Chance. Zapraszamy!

Odpowiedni akt darowizny podpisano 12 stycznia 1888. Za datę powstania parku przyjmuje się rok 1905, gdy władze Rybnika powiększyły park o własne grunty.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2020