Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pies pogryzł kobietę: zwierzę nie było szczepione i miało podrobione wpisy w książeczce zdrowia

Facebook Twitter

Wszystko działo się w Kończycach Małych w środku dnia. Kobieta została pogryziona przez psa, który wybiegł z jednej z posesji. Poszkodowana znała właścicielkę czworonoga, więc skontaktowała się z nią aby sprawdzić czy zwierzę było szczepione przeciw wściekliźnie. 36-latka pokazała jego książeczkę zdrowia.

Jednakże data szczepienia budziła wątpliwości u pokrzywdzonej i skierowała się do lekarza weterynarii. Ten u siebie sprawdził rejestr, z którego wynikało, że pies ostatni raz był szczepiony 4 lata temu. Kobieta powiadomiła policjantów, którzy zabezpieczyli dokument. Cocker spaniel trafił na obserwację. Pogryziona trafiła natomiast na leczenie w poradni chorób zakaźnych. 36-letniej właścicielce psa grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat oraz grzywna do 5 tysięcy złotych.

Za policją w Cieszynie przypominamy podstawowe zasady dotyczące trzymania psa oraz obowiązki, jakie musi spełnić jego właściciel. Za niezachowanie tych zasad właściciel naraża się na odpowiedzialność karną i cywilną.

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, oraz Kodeks wykroczeń, nakładają na właściciela czworonogów obowiązku należytej kontroli swojego psa. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:
Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale również poważnego pogryzienia przez psa dziecka czy nawet dorosłej osoby. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna. W przypadku spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi kara nawet do 10 lat więzienia. /www.cieszyn.slaska.policja.gov.pl/

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024