StartWiadomości

Pijany kierowca tira zatrzymany w Mszanie

Wczoraj (27.01.) około godziny 18.30 policjanci otrzymali zgłoszenie, że kierujący samochodem ciężarowym, który przyjechał na MOP przy A1 w Mszanie, prawdopodobnie znajduje się w stanie nietrzeźwości. I rzeczywiście mundurowi na miejscu zauważyli ciężarówkę, która otarła się o krawężnik, a następnie wjechała na drugi pas ruchu, potem na łuku drogi auto wywróciło się na bok.

Kierowcy nic się nie stało, zniszczone są bariery energochłonne, znaki drogowe i ekrany akustyczne. Rozbite auto trafiło na parking depozytowy, kierowcy grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Dostał też już mandat. W ten weekend wodzisławska policja zatrzymała jeszcze czterech kierowców na podwójnym gazie.

Za policją przypominamy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach! Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Oprócz tego obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do lat 10. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych. W przypadku zawieszenia kary pozbawienia bądź ograniczenia wolności, istnieje możliwość orzeczenia środka karnego, jakim jest przepadek pojazdu. Prowadzący postępowanie mogą zabezpieczyć samochód na poczet grożących mu majątkowych środków karnych.

Zostaw komentarz