Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Piknik Bezpieczeństwa z okazji Dnia Dziecka w Radlinie [FOTO]

Facebook Twitter

Zbliżają się wakacje, czas przypomnieć dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dlatego dziś (02.06.) w Radlinie, zorganizowano Piknik Bezpieczeństwa. Okazją do spotkania był także obchodzony wczoraj Dzień Dziecka. Na miejscu obecni byli policjanci i strażacy, było też dużo dzieci klas 6-8 szkół podstawowych, nie tylko z Radlina.

Mówi naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych w radlińskim magistracie, Małgorzata Mokrosz:

Małgorzata Mokrosz: Zależy nam na tym, żeby przypomnieć im wszystkie zasady związane z bezpieczeństwem, z ruchem drogowym. Każdy z nas jest członkiem ruchu drogowego, czy jako pieszy, czy jako rowerzysta, czy jeżdżący na hulajnodze. Nigdy mało o takich sprawach związanych z bezpieczeństwem i to z troską o ich zdrowie. Są to zajęcia i z pierwszej pomocy, jak ratować osobę poszkodowaną w wypadku, co się dzieje, jeżeli nie jesteśmy zapięci pasami w samochodzie. Natomiast w miasteczku rowerowym odbywają się zajęcia związane z prawidłowym korzystaniem z roweru i hulajnogi.

Małgorzata Mokrosz

Wraz ze strażakami przypominaliśmy o różnych aspektach bezpieczeństwa

– dodaje aspirant sztabowy Piotr Łyczko, pełniący obowiązki naczelnika wydziału ruchu drogowego wodzisławskiej policji.

Piotr Łyczko: Mamy suwnicę do crash testów, gdzie przy prędkości 13 km/h można doświadczyć uderzenia ze ścianą. Mamy urządzenia do badania śliny na niedozwolone środki w organizmie – to też jest jedno z zagrożeń, które występuje wśród dzieci i młodzieży przez wakacje, gdzie mogą się zetknąć z takimi zagrożeniami. Z pomocą straży pożarnej mamy pokaz wyciągania osób z wypadku, rozcinanie samochodów. Mamy prowadzone ćwiczenia oraz szkolenie, jak udzielać pierwszej pomocy. Chcemy ich z tym zapoznać, żeby omijali te niebezpieczeństwa, żeby byli w razie czego przygotowani, jak reagować, jak się zachowywać, żeby mieć jak najmniej kłopotów, a wakacje upłynęły w jak najlepszej atmosferze.

Piotr Łyczko

Czego dowiedziały się dzieci? O jakich zasadach bezpieczeństwa przypomnieli im policjanci i strażacy?

Jak udzielić pierwszej pomocy. Było też zaprezentowane, co się dzieje z osobą zapiętą i niezapiętą w pasy podczas wypadku. Żeby zapinać pasy. Było zaprezentowane, jak się kogoś reanimuje i jak ułożyć poszkodowanego. Powtarzali nam też, jaki jest numer alarmowy. Należy zadzwonić pod 112, jeżeli ktoś jest w niebezpieczeństwie. Należy uważać na pasach, to jest bardzo ważne, bo można stracić życie. Jest bardzo fajny symulator pasów bezpieczeństwa. Można się przekonać, jak to wygląda. Nauczyliśmy się zasad bezpieczeństwa na drodze np. jak nie ma chodnika, to pieszy musi chodzić po lewej stronie, że rowerzysta powinien poruszać się po drodze rowerowej, jeżeli taka jest. Dowiedziałem się, jak wygląda ratowanie człowieka z auta po wypadku i dowiedziałem się, jak ratować ludzi. To ważna wiedza przed wakacjami, bo w wakacje może się wszystko stać, są różne wyjazdy i może nam się to przydać.

Dla starszych dzieci przygotowano prezentację w sali kinowej, gdzie także mówiono o niebezpieczeństwach w ruchu drogowym. Organizatorzy Pikniku w Radlinie mają nadzieje, że wiedza przyda się dzieciom i młodzieży. Życzyli im jednocześnie bezpiecznych wakacji!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024