Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Piłkę kopią już od wieku! Czarni Gorzyce świętują wspaniały jubileusz [FOTO]

Facebook Twitter

Czarni Gorzyce - zasłużony klub hucznie obchodził jubileusz 100-lecia. Były koncerty, mecze, wystawa archiwalnych zdjęć i piękne wspomnienia.

Czarni Gorzyce

Czarni Gorzyce mają sto lat!

Klub Czarni Gorzyce świętuje w tym roku 100-lecie swojego istnienia. Jubileusz hucznie obchodzono w ten weekend. Na klubowych obiektach było dużo grania w piłkę, począwszy od turnieju dla dzieci po mecze seniorów. Była także część oficjalna, podczas której uhonorowano wyróżniających się na przestrzeni lat działaczy, trenerów i zawodników klubu. Czarni Gorzyce to głownie sekcja piłki nożnej ale mamy bogatą historię – mówi prezes klubu, Tomasz Lamczyk:

Tomasz Lamczyk: Ja pamiętam z 40 lat temu, w latach 90-tych taki awans o dwie klasy, jeżeli chodzi o seniorów z klasy A, to wtedy było, tylko inaczej się nazywały. Po 20 latach spadek do A klasy, po pięciu awans do okręgówki, od razu awans do czwartej ligi, z której potem notabene wycofaliśmy się z przyczyn sportowych. Była też kiedyś u nas sekcja motorowa, ale to już też lata nieistniejąca sekcja,  parę lat temu zakończyła działalność sekcja tenisa stołowego. Jeszcze jest sekcja skata.

Radio 90: Czego życzyłby pan klubowi na następne 100 lat?

Tomasz Lamczyk: Stabilizacji cały czas, żeby te dzieci kolejno przebywały, dobrej współpracy z gminą Gorzyce, a taka jest i generalnie rozwoju sportowego na tyle, co nam się uda zrobić.

Tomasz Lamczyk, prezes klubu

Czarni Gorzyce szczycą się wychowankami

Dodajmy, że klubie na przestrzeni stu lat wychował kilku znanych piłkarzy: wiele lat temu w Ruchu Chorzów grał Tadeusz Jakubczyk, w latach 70-tych w Zagłębiu Sosnowiec i GKS Katowice występował Stanisław Zuzok, ale największe sukcesy odnosił inny wychowanek Czarnych Mariusz Zganiacz, który grał w młodzieżowej reprezentacji Polski i przez wiele sezonów występował w klubach ekstraklasy. Co ciekawe najwierniejszym kibicem Czarnych jest 83-letnia Helena Łatka, która na mecze zespołu z Gorzyc chodzi od ponad 60 lat!

Helena Łatka: Jestem kibicem od dawien dawna, od ponad 60 lat. Żadnym fanatykiem, tylko kibicem i na wyjazdy nawet jeździłam. W domu trzeba było wszystko najpierw porobić, a potem na meczu lecieć, to moje odskocznia od domowych zajęć. Ja zawsze cieszyłam się jak wygrywali. Były chwile tak, że trzeba było powiedzieć: szkoda was jest, bo staracie się, a nie wychodzi wam to. W sporcie tak jak w życiu – raz się wygrywa, raz się przegrywa – ale trzeba umieć porażki też przyjąć z honorem i dalej ćwiczyć i dążyć do zwycięstw. Życzę naszym Czarnym, żeby następne 100 lat w ten futbol kopali i bramki zdobywali.

Helena Łatka

W obchodach stulecia Czarnych Gorzyce udział wzięli także przedstawiciele Śląskiego Związku Piłki Nożnej na czele z prezesem Henrykiem Kulą. „W ostatnich latach mamy dużo podobnych jubileuszy jak ten w Gorzycach, zawsze z chęcią przyjeżdżam do takich miejsc, by świętować z lokalną społecznością” – mówił prezes Kula:

Henryk Kula: Narodziła się polskość na śląskiej ziemi, więc rodziły się kluby, z tego bardzo się cieszę. Wczoraj byłem na Piaskach, dzisiaj w Gorzyce, jutro 120 lat Studziennej. Także cały czas coś się dzieje, coś miłego, to jest bardzo sympatyczne. Ja zrezygnowałem z wyjazdu na Ligę Mistrzów przyszedłem tutaj, bo ta mała społeczność to nasza ojczyzna, te nasze hajmaty, to coś pięknego. Warto się spotykać z tymi działaczami, tu jest sól – można powiedzieć – śląskiej piłki, polskiej, naszej piłki. Ten fundament właśnie się tworzy tu, w tych małych klubach i warto to pielęgnować, dziękować i razem z nimi być w tych takich dla niego uroczystych, pięknych, dla Śląskiej, polskiej piłki.

Henryk Kula

To wspaniałe, że mamy w naszej gminie taki klub – cieszył się wójt gminy Gorzyce, Daniel Jakubczyk:

Daniel Jakubczyk: Tak piękny jubileusz, jak piękna to tradycja tego klubu, sto lat pięknych kart historii. Czarni Gorzyce to taki bardzo szacowny, fajny stulatek, ale też prężnie rozwijająca się praca z młodzieżą, bardzo dobra praca z młodzieżą od wielu, wielu lat. Życzyłbym przede wszystkim tej młodzieży, bo ta młodzież będzie stanowiła o przyszłości, o sile tego, co będzie się działo w kolejnych latach. Deklaruje też gotowość dalszego wsparcia.

Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc

Dodajmy, że podczas jubileuszu nie zabrakło występów artystycznych, w programie o piłce nożnej zaprezentowały się dzieci z zespołu szkolno-przedszkolnego, wystąpiły Orkiestra Gminy Gorzyce i „Gorzyczanie”, a na koniec gwiazda, zespół Tabu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024