Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pilotażowy punkt szczepień w woj. śląskim na razie tylko w Bielsku-Białej. Kiedy ruszą kolejne?

Facebook Twitter

Pilotażowy punkt szczepień masowych w województwie śląskim na razie tylko w Bielsku-Białej. Dziś (19.04.) wspólnie z samorządem otworzył go wojewoda Jarosław Wieczorek. Do końca tygodnia ma zaszczepić 2 tysiące osób. Co z pozostałymi punktami szczepień masowych? Gdzie i kiedy zostaną otwarte?

Fot. pixabay.com

O to Arkadiusz Żabka pytał Alinę Kucharzewską rzeczniczkę wojewody śląskiego:

Alina Kucharzewska: Obecnie trwa weryfikacja przez narodowy fundusz zdrowia wszystkich tych punktów, których łącznie będzie około 70 w województwie śląskim. Ze względu na to, że czekamy na dostawę szczepionek, bo tak naprawdę uruchomienie tych punktów szczepień powszechnych uwarunkowane jest dostawami szczepionek, także też śledzimy informacje rządu na temat dostaw szczepionek i liczymy, że jak tylko te dostawy będą większe, wówczas te kolejne powszechne punkty będą uruchamiane na terenie województwa.

W sumie około 100 samorządów z województwa śląskiego zgłosiło chęć stworzenia takich punktów. Niektóre z nich jak Rybnik czy Jastrzębie-Zdrój zaproponowało kilka propozycji. Kluczowa przy podejmowaniu decyzji przez NFZ o otwarciu punktu, będzie ilość mieszkańców- zaznacza Kucharzewska:

Alina Kucharzewska: Punkty muszą mieć pozytywną opinię Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ weryfikował, czy jest potrzebna taka ilość masowych punktów szczepień w odniesieniu do ilości populacji na tym terenie. Każdy z tych punktów, który został wstępnie pozytywnie oceniony przez wojewodę i NFZ jest teraz odwiedzany przez pracowników NFZ, oceniany czy ten obiekt spełnia wymogi reżimu sanitarnego i jest dostosowany do programu szczepień. Jeżeli uzyska pozytywną opinię, będzie publikowana lista, na której ten punkt się znajdzie.

Dodajmy, że w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców w każdym z punktów ma szczepić się 500 osób dziennie, a w mniejszych powiatach, punkt dziennie ma obsługiwać około 200 osób. Wiadomo, że na razie w województwie śląskim nie będzie można szczepić się w punktach drive- thru.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 maja 2021