StartWiadomości Wiadomości dnia Wideo

Rybnik: Piorun uderzył w kamienicę na ulicy Hallera [WIDEO]

Teraz pojawił się problem w obiekcie, który jest remontowany. Póki co wjazd z ronda na ulicę Hallera jest zamknięty.
Z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego w Rybniku, Tomaszem Karakułą rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Radio 90: Paradoksalnie szkoda, że ten piorun nie trafił w tę kamienicę, która ma być rozebrana, tylko tę, która jest remontowana.

Tak to można ująć, gdyż tutaj na szczęście piorun trafił w kamienice, która jest w odpowiednim stanie technicznym, natomiast nie chce sobie wyobrażać co by było, gdyby to dotknęło tą sąsiednią kamienicę, skutki by mogły być dużo bardziej tragiczne, jeżeli chodzi o zniszczenia. Głównie ucierpiała ta kamienica obok, piorun też uderzył w szczyt tej kamienicy w wyniku tego uległo uszkodzenie attyka, której elementy posypały się na ciąg komunikacyjny także elementy elewacji typu cegły tynki, obróbki blacharskie pospadały na ten ciąg. stan techniczny kamienicy przed zdarzeniem nie budził zastrzeżeń, jest tam prowadzona przebudowa, wydaliśmy decyzję administracyjną nakazującą usunięcie nieprawidłowości. Toczą się prace w celu zabezpieczenia tej kamienicy.

Ciągle jednak nie wiadomo, czy i kiedy dojdzie do rozbiórki kamienicy, która już od lat zagraża bezpieczeństwu. Dziś koszt to blisko pół miliona złotych. Takich pieniędzy nie ma prywatny właściciel budynku:

Niestety właściciel nie współpracuje z organem nadzoru budowlanego i z własnej woli nie dokonał rozbiórki, nawet nie przystąpił do tych robót, my takimi środkami nie dysponujemy, natomiast możemy wnioskować u wojewody o zabezpieczenie takich środków w przypadku, jeżeli jest stan zagrażający zdrowiu i życiu ludzi. Istnieje duże prawdopodobieństwo zawalenia się kamienicy. Tai stan mamy w przypadku ulicy Hallera 30. Obecnie mamy zaawansowane rozmowy zarówno z Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Budowlanego, jak i z wojewodą odnośnie zabezpieczenia tych środków, jeżeli takie środki będą, wówczas przystępujemy niezwłocznie do rozbiórki tej kamienicy.

Kamienica, która grozi zawaleniem jest sporym problemem dla miasta. Mamy związane ręce – nie ukrywa Agnieszka Skupień rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku:

Miasto przede wszystkim musi działać zgodnie z prawem i w tej konkretnej sytuacji, niestety nie mamy zbyt wiele do powiedzenia. Rozmawiamy z Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego, mówimy o tym, że sprawa jest ważna dla nas o zagrożeniach ale mamy do czynienia z własnością prywatną, a własność prywatna według polskiego prawa to świętość. (…) Co gorsza na rogu mamy w ciągu tej zabudowy, mamy piękną kamienicę, która została wyremontowana tym większy żal bo widać, jak to mogło wyglądać, gdyby ktoś rzeczywiście zdecydował się na remont.

Tymczasem część rybniczan przyznaje, że kamienica powinna zostać wyremontowana. Taki zabytek nie powinien być rozbierany – mówią Arkadiuszowi Żabce, który był na miejscu:

Zobacz wideo:

Zostaw komentarz