Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Piotr Glenc: przygotowujemy się na godzinę „W”

Facebook Twitter

Przygotowujemy się na godzinę "W", ale na razie spokojnie pracujemy zachowując względy bezpieczeństwa - mówi Piotr Glenc przewodniczący Solidarności w KWK Rydułtowy.

Praca w kopalniach nie zmieniła się, mimo iż od dziś (02.04) zgodnie z nowymi obostrzeniami stanowiska pracy pomiędzy pracownikami muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Górnicy piszą do nas i telefonują pytając czy coś się zmieni ? Na razie nic – odpowiadamy.

W kopalni Rydułtowy dziennie 16 zmian zjeżdża pod ziemię. To powoduje że załoga jest w części rozproszona, ale i tak zdaniem związkowców wprowadzenie tych zasad jest praktycznie niemożliwe w pracy pod ziemią:

Może się to odbywać na powierzchni, w normalnych zakładach, natomiast mamy takie newralgiczne punkty, tak jak oczekiwanie na wjazd czy wyjazd. Chodź tu można jakieś tam zasady powołać. Ludzie powinni sami od siebie wyjść z tym, żeby tam nie przybliżać się. Może są 2-3 zmiany takie newralgiczne, gdzie jest jakaś większa ilość osób. Staramy się, żeby przynajmniej te minimum tych środków bezpieczeństwa zachować, wśród tych wszystkich warunków.

Boimy się o załogę, ale spokojnie czekamy na rozwój sytuacji i przygotowujemy się do czarnego scenariusza – przyznaje Piotr Glenc:

Nad nami wisi ten czarny scenariusz, gdzie może dojść do wykrycia jakiegoś zakażenia i wtedy kopalnia, czy dyrekcja będzie musiała podejmować działania, łącznie z kwarantanną. Jest przygotowywana lista osób na wypadek godziny „W”, zostanie ogłoszone na naszym ruchu czy na całej kopalni postojowe. Wtedy jakaś newralgiczna ilość osób będzie musiała na kopalni tu zostać, żeby zabezpieczyć zakład pracy.

Radio 90: Wy naciskacie na to, żeby teraz jakieś decyzje już teraz podjąć, czy czekacie spokojnie na to, co się wydarzy?

Żadne nerwowe ruchy nie są tu potrzebne, sytuacja i tak jest napięta i emocjonalna wśród załogi.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2020