Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Piotr Kuczera w Radiu 90 o tym, co zamierzają zrobić władze Rybnika, by walka ze smogiem była skuteczna

Facebook Twitter

Problem nr 1 w Rybniku? To smog. W ubiegłym roku przez 115 dni przekroczone było dopuszczalne stężenie pyłu, stężenie rakotwórczego benzopirenu 15-krotnie przekracza dozwoloną normę w Polsce. W raporcie Światowej Organizacji Zdrowia Rybnik pod względem zanieczyszczeń pyłem zajmuje 5 miejsce w Europie.

Jak walczyć ze smogiem o tym Arkadiusz Żabka rozmawiał z Prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą:

Podpisana w październiku przez prezydenta Andrzeja Dudę znowelizowana ustawa o ochronie środowiska pozwala samorządom eliminować przestarzałe piece i węgiel najgorszej jakości. Takie uprawnienia daje im ustawa antysmogowa:

Prezydent Kuczera przyznał w porannej rozmowie w Radio 90, że na początku listopada zwrócił się do Marszałka Województwa Ślaskiego, by pod obrady Sejmiku wniósł punkt zakazujący spalania w piecu mułu, flotu czy odpadów węglowych, czyli tego wszystkiego co najbardziej zatruwa powietrze. Kolejnym elementem w walce ze smogiem powinna być możliwość korzystania z alternatywnych źródeł energii. Część rybniczan chce się podłączać do sieci ciepłowniczej, ale nie może tego zrobić:

Od stycznia do końca października tego roku Straż Miejska w Rybniku za spalanie niewłaściwych odpadów nałożyła na rybniczan 25 mandatów i wręczyła 40 pouczeń. W sumie strażnicy skontrolowali 783 posesje. Najwyższy mandat wyniósł 500 złotych.

Cała rozmowa do przesłuchania:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 czerwca 2020