Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Piotrowski w Radiu 90: Bezdomność może spotkać każdego. Teraz trudno ich rozpoznać

Facebook Twitter

6 bezdomnych zmarło od początku roku w Rybniku, na dziś żyje ich w mieście około 70. O tym kim są i jak wygląda pomoc rozmawialiśmy z porannym gościem Radia 90 Dariuszem Piotrowskim pracownikiem socjalnym z Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, streetworkerem na co dzień zajmującym się bezdomnymi.

Coraz częściej nie jesteśmy w stanie rozpoznać kto jest bezdomnym a kto nie
– mówił Dariusz Piotrowski:
Radio 90: To jest tak, że oni często się wtapiają w tłum i my nie jesteśmy w stanie ich rozpoznać, że zmienia się ten mit bezdomnego?
Dariusz Piotrowski: Ja myślę, że tak. Jest kilka osób, które funkcjonują tak jak z tego mitu, czyli osoba brudna, nieumyta, śpi na ławce. Tak naprawdę wiele osób jest fajnie ubranych, chodzą po mieście, trudno ich rozpoznać. Ta kategoria osób młodszych troszeczkę albo pracowitych, którzy gdzieś tam coś dorobią, są w stanie wyglądać normalnie. (…)
Jednym z najmłodszych dziś bezdomnych w Rybniku jest 21-latek, który śpi w samochodzie. Inni wybierają altanki na działkach, czy pustostany, śpią pod mostami czy na ławkach. Bezdomnym może zostać każdy z nas
– przyznaje poranny gość Radia 90:
Dariusz Piotrowski: To może spotkać każdego, jak tak rozmawiam z osobami o ich historiach, awantura w domu, jakaś decyzja nieprzemyślana z podjęciem kredytu, to są rzeczy, które nam towarzyszą, ten lęk jest o tą przyszłość. (…) Mam przykład ludzi pod mostem, w altankach, pod schodami, takie miejsca, które jakby normalny człowiek zobaczył, to w głowie się nie mieści, że w takich miejscach można spać.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Dariuszem Piotrowskim:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj