Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Piszą listy, by pomóc więźniom sumienia

Facebook Twitter

Ponad 660 miejsc w całej Polsce, w ponad 100 krajach na całym świecie. Aby pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka w ten weekend pisane będą listy. Specjalny maraton organizuje Amnesty International. Weźmie w nim udział między innymi młodzież z Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Jastrzębiu-Zdroju.

Maraton Pisania Listów Amnesty International odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, czyli Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, w tym roku będzie to jego 16 odsłona. Chodzi o to aby napisać – odręcznie – listy w obronie kilkunastu konkretnych osób, to np. Albert Woodfox z USA, uwięziony w izolatce od ponad 40 lat, dziewczynki z Burkina Faso zmuszane do wczesnych małżeństw czy Zunar, malezyjski karykaturzysta oskarżony o działalność wywrotową.

W Jastrzębiu pisanie listów już trwa od początku tygodnia, w tzw. punktach maratonowych: w MOK-u czy Urzędzie Miasta. Ostatni finałowy dzień jutro (11.12.), każdy kto przyjdzie do szkoły będzie mógł napisać list, ale też posłuchać koncertu Wolności. A wsparcie można okazywać na różne sposoby – w ubiegłym tygodniu w Zespole Szkół numer 5 uczniowie przebiegli ponad 110 km, aby w ten prosty sposób okazać solidarność z osobami, których prawa są łamane. W naszym regionie Maraton Pisania Listów także w Wodzisławiu, przez cały piątek (11.12.) w II Liceum Ogólnokształcącym przy Wyszyńskiego.

Więcej interesujących informacji o akcji znajdziecie TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj