Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

PIT od pracodawcy 2022-2023 – co musisz wiedzieć? [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Wszystkie osoby, które otrzymują dochody podlegające opodatkowaniu za pośrednictwem płatnika, a więc zatrudnione na przykład na podstawie umowy o pracę czy zlecenie, powinny od swojego pracodawcy otrzymać PIT-11. Druk ten przekazują podwładnym wszyscy płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych.

Fot. Mat. nadesłane / www.freepik.com

To na jego podstawie podatnik wypełnia deklarację podatkową PIT-37. Co należy wiedzieć na temat PIT-ów od pracodawcy za rok 2022? Podpowiadamy.

Czym jest PIT od pracodawcy?

PIT od pracodawcy, czyli formularz PIT-11, jest to deklaracja, w której płatnik zawiera informacje o uzyskanych przez pracownika dochodach, a także zaliczkach pobranych na podatek dochodowy od osób fizycznych czy o wysokości składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli pracodawca zatrudniający na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie podatników, powinien stworzyć trzy kopie formularza PIT 11. Pierwszą z nich musi przesłać do urzędu skarbowego, drugą przekazać pracownikowi, a trzecią zostawić dla siebie w celach archiwalnych.

Do kiedy pracodawca musi dostarczyć PIT-11 za 2022 rok?

Podatnicy, którzy chcą rozliczyć się z urzędem skarbowym, często zastanawiają się, do kiedy pracodawca powinien wysłać deklaracje PIT, dowiesz się na podatnik.info. Otóż płatnik musi dostarczyć PIT-11 do urzędu skarbowego drogą elektroniczną do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Z kolei pracownik powinien otrzymać swój PIT-11 do końca lutego każdego roku. W sytuacji, kiedy ostatni dzień terminu przekazania PIT-11 przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wówczas jest on przesuwany na kolejny dzień roboczy. Podatnicy z kolei wypełnioną deklarację PIT-37 mogą złożyć do urzędu skarbowego w okresie od 15 lutego do 2 maja 2023.

Nowy druk PIT-11 w 2023 roku

Warto wiedzieć, że PIT od pracodawcy, czyli PIT-11 w 2023 roku, a więc dotyczący rozliczenia za rok podatkowy 2022 nieco różni się od formularzy, które były rekomendowane w poprzednich latach. Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje wersja 29 PIT-11 i właśnie ten druk pracodawca powinien przekazać swojemu pracownikowi, dokonując rozliczenia za 2022 rok w 2023 roku.

Złożenie deklaracji PIT-11 po terminie

Ze względu na to, że PIT-11 jest niezbędny do wypełnienia deklaracji podatkowej przez pracownika, niezłożenie deklaracji PIT-11 przez pracodawcę w terminie traktowane jest jako wykroczenie skarbowe zagrożone karą grzywny. Wysokość grzywny wynosi do 180 stawek dziennych. Jeżeli jednak pracodawca wykaże czynny żal i prześle do urzędu skarbowego deklaracje po terminie, wówczas może uchronić się przed przykrymi konsekwencjami finansowymi swojego zaniedbania.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj