Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Piwnica w bloku w centrum Rybnika pod wodą [FOTO,WIDEO]

Facebook Twitter

Piwnica w bloku przy ulicy Kościuszki w Rybniku pod wodą. Po niedzielnych opadach deszczu, nie można wejść do piwnic w budynku nr 13 A. Na formularz DAJ ZNAĆ, piszą do nas mieszkańcy: woda w weekend lała się do środka przez ściany.

Arkadiusz Żabka był na miejscu, sprawdził i faktycznie jest problem:

My tutaj mieszkamy już prawie dwa lata, no i od tego czasu tak się dzieje właśnie. Kiedy pada deszcz, tutaj są zalewane klatki piwnicy i przez ściany leci woda. Leje się woda jak z wodospadu. Całą piwnicę zalewa, ostatnio musieliśmy sprzątać, bo grzyb też się pojawia na ścianach.

Radio 90: Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa jest właścicielem budynku.

Byliśmy zgłaszać to dwa, trzy razy. Pisaliśmy. Nic nie widać, żeby tutaj coś zrobili.

Marek Newe, zastępca prezesa Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej zna sprawę od lat. Jak przyznaje, woda dostaje się do piwnic zarówno z ulicy Kościuszki, jak i dawnej kotłowni.

W 2015 roku spółdzielnia docieplała budynek z nadzieją na rozwiązanie problemu, niestety woda jak się lała, tak się leje do piwnic lokatorów:

Problem rzeczywiście występuje od dłuższego czasu, od kilku lat, bo cztery lata temu docieplaliśmy ten budynek. Koncepcja, jak pozbyć się tego przecieku, tego zalewania piwnic, bo generalnie zalewane są z jednej strony przejście, takim tunelem pomiędzy klatką A i klatką B. Nad tym tunelem jest droga publiczna, które de facto nie należy do nas, a należy do miasta. Drugim miejscem zalania jest stara kotłownia, która w tej chwili już jest nieczynna, jest nieistniejąca i to jest kwestia naszej sprawy. Była koncepcja zabezpieczenia tych ścian  przed przeciekaniem, natomiast jak się okazuje, jednak nie do końca sprawdziła się ta koncepcja i cieki nadal występują– mówi Marek Newe, zastępca prezesa Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Co dalej? Do późnej jesieni tego roku, spółdzielnia będzie się starać pomóc mieszkańcom:

W tej chwili trzeba dopracować metody, jak to skutecznie wyeliminować. Przedtem koncepcja była, ona się do końca nie sprawdziła.   

Radio 90: Sprawa, jak słyszę, nie jest prosta, tymczasem mieszkańcy nie mogą korzystać z piwnic, jak jest woda, chyba że założą jakieś kalosze, gumowce. Co dalej, jak długo to może potrwać?

Będziemy szukać na szybko rozwiązania. Ja mam nadzieję, że to do końca tego roku, do pory takiej deszczowej, jesiennej, mam nadzieję, że uda się te sprawę- przynajmniej w tej części, która jest tylko i wyłącznie w naszym władaniu uda nam się rozwiązać- – mówi Marek Newe, zastępca prezesa Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Zobaczcie wideo z zalewanej piwnicy na ulicy Kościuszki w Rybniku:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne? Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne. Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj